avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate dorina gh

Activitate dorina gh

zahariamarius a scris:

Buna ziua !
Nu trebuie trecute, dar pentru a putea fi in legalitate, trebuie sa incheiati un contract de comodat( art.1560-1575 c.civ) intre parinti si dumneavoastra ca administrator al firmei, contract prin care primiti in folosinta gratuita locuinta( sau numai o parte din aceasta).
Cu stima !


Oare este obligatoriu acest contract de comodat? Mie mi s-a cerut in mod expres la Primarie , cand am cerut autorizatie pentru activitatile desfasurate si .......cu mare greutate le-am convins pe doamnele de acolo sa imi dea fara comodat. In 2004 cand am facut eu firma mi-au cerut doar o declaratie a parintilor meu ca sunt de acord sa imi infiintez firma si sa desfasor activitatea in casa lor. Sa inteleg ca si daca vreau sa deduc din cheltuieli pe firma trebuie sa fac un astfel de contract in care sa specific procentul pe care il voi deduce din cheltuilile comune? (precizez ca pana acum nu am introdus pe firma nicio cheltuiala curenta - electrica, telefon etc).
Va multumesc.
Julea Stefan a scris:

va recomand cu caldura sa nu mai achitati nici un leu.
Asa cum toate drumurile duc la Roma, toate caile juridice in cazul dvs. duc la executorul judecatoresc, care va constata insolvabilitatea dvs.
In teorie se pot face multe, insa practic ... nu va pot face nimic.
Pentru mai multa siguranta, luati legatura cu un avocat, aratati contractul de credit, somatii etc. si cred ca veti fi sfatuita la fel.


Va multumesc mult pentru sfaturi. Probabil ca este felul meu sa ma panichez mai mult decat este cazul. Oricum, nu se pune pb sa nu mai platesc. E ridicol, dar desi nu pot sa platesc (asa cum plateam de obicei) , nu pot nici sa nu platesc. De aceea eu incercam sa ma informez ce pot face in privinta notificarii pentru a plati tot soldul cu care sunt debitoare , ci nicidecum nu caut solutii pentru a nu plati deloc. Pur si simplu nu pot sa ma ascund ca un infractor pentru ca ........nu sunt asa. Ma deranjeaza insa stilul mizerabil de agreziv al celor carora le-am platit cu seriozitate 3 ani de zile, iar acum cand trec prin momente mai grele, desi inca le platesc, se poarta ca niste neoameni.
costiboncu a scris:


daca dvs. nu aveti bunuri, practic nu au ce va vinde dar veti figura in lista "neagra" a persoanelor cu probleme la banci iar pe termen lung se poate sa mai vreti un credit;

Cu stima, Avocat Boncu


ar fi bine ca doar asta sa fie necazul, adica sa figurez in lista neagra. eu ma tem de mai rau, neavand bunuri personale care sa acopere datoria si cu toata dorinta mea ferma de a plati asa cum pot pana la lichidare. Cu siguranta nu mai vreau si nu voi mai face credite decat daca Dumnezeu Tatal (pe care nimeni nu l-a vazut vreodata) vine si ma obliga. Cred ca am fost foarte clara in privinta dorintei mele de a mai face vreun credit !
multe multumiri pentru ca ati avut rabdare sa imi cititi toata povestea si sa ma sfatuiti. sper sa aveti dreptate si sa se pot comunica cu cei de la bcr, desi ....sunt sceptica. sper totusi sa conteze buna mea vointa de a rezolva situatia amiabil.
numai bine !

Datele problemei: am luat credit de nevoi personale de la bcr de 3 ani de zile. am platit mereu la timp, dar la inceputul anului acesta 5 luni nu am mai putut plati. Apoi, m-au contactat cei de la eos, si luna de luna stabilesc cu ei un termen si platesc. chiar daca mi s-a intamplat sa nu pot respecta intocmai termenul stabilit cu ei, tot am platit.

Insa de curand am primit notificare de la bcr in care imi spune ca daca nu platesc toata suma restanta (destul de mare: contine si dobanzi, comisionae etc, deci nu am cum sa o platesc) "intreaga creanta datorata se va considera drept exigibila, se va declara intreg soldul datorat scadent anticipat si voi pierde dreptul de a rambursa confom grficului agreat la semnarea contractului de credit" apoi, " dupa expirarea termenului mentionmat mai sus (era de 15 aile calendaristice) banca va demara procedurile de executare silita".
" in conformitate cu prevederile art. 120 din oug 99/2006, contractul de credit cu banca noastra constituie titlu executoriu" - in continuare citez textul articolului respectiv : " Art. 120
Contractele de credit, inclusiv contractele de garantie reala sau personala, incheiate de o institutie de credit constituie titluri executorii.".

Asa cum era scris pe notificare am telefonat la ei si le-am spus ca deja sunt contactata luna de luna de eos si ca din iunie am reinceput a face plati pentru acest credit. Dna de la bcr mi-a spus ca de fapt, aceasta notificare inseamna ca se pregatesc sa imi dea dosarul la o firma de recuperare creante (practic, sa il vanda acestora; se poate sa fie eos sau altii). Amintrebat daca se poate face o reesalonare a platilor cu bcr si mi-a spus ca in situatia mea nu se poate,c a ar trebui mai intai sa achit acel sold urias restant si apoi se poate face. Oricum , am intrebat de ce nu mi s-a spus si mie ca se poate asa ceva inainte de a ma preda la eos, pentru ca pe mine m-ar fi ajutat si.....nu am primit un raspuns.

acum cateva zile, am primit alta notificare de la eos de data aceasta, in care sunt somata sa platesc un sold mai mare decat cel precizat de bcr (probabil ca au mai adaugat o rata). in acest timp eu tot am tinut legatura cu eos pentru plata lunara. o dna de acolo mi-a spus ca aceste notificari se trimit ca asa e procedura, dar ca daca eu platesc lunar ratele convenite cu ei .......nu este pb.

intrabarile mele:.
1. ar trebui sa raspund oficial, in scris, la acele notificari (cea de la bcr si cea de la eos) ?
2. prezinta importanta faptul ca desi nu am raspuns nimic in scris eu , in continuare, de unde am de unde nu am, platesc sume in contul acelui credit?
3. daca am spus telefonic, de nenumarate ori, celor de la eos si celor de la bcr (cand i-am sunat in legatura cu notificarea ) ca eu chiar doresc sa platesc,dar nu pot toata suma restanta odata, ci partial lunar, va prezenta importanta in cazul meu?
4. daca nu am niciun fel de bun personal pe care sa il poate vinde ca sa recupereze creanta ......ce pot face impotriva mea?
5. ce inseamna ca : "in conformitate cu prevederile art. 120 din oug 99/2006, contractul de credit cu banca noastra constituie titlu executoriu" ?
6. e cazul sa pun avocat sau ce pot face in legatura cu acele notificari?

Mai precizez ca eu nu mai sunt salariata de anul trecut si in acest moment ma lupt sa reusesc cu propria afacere care nu imi aduce suficienti bani petnru a plati restantele la bcr , ba mai mult....uneori trebuie sa ma imprumut si ca sa platesc lunar conforma conventiilor telefonice pe care le am cu eos.

Multumesc din inima tuturor celor care imi dau o raza de speranta cum ca......situatia nu e asa neagra. Repet: cu adevarat am de gand sa platesc ratele pana la final pentru acest credit, dar imi este imposibil ca in 48 de ore,cum vor cei de la eos, sa platesc ditamai suma restanta.

numai bine tuturor.