avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate ramona_ro2002

Activitate ramona_ro2002

Buna ziua,

V-as ruga sa ma lamuriti intr-o problema intampinata la depunerea dosarului pentru somaj in sensul ca nu mi s-au recunoscut toti anii de vechime in munca specificati in Cartea de munca deoarece cartea de munca a fost intocmita in 2006 iar eu activez cu contract de munca din 2003 (nu mi s-a intocmit Carte de munca in 2003 deoarece la acea perioada nu existau formulare tip ) dar perioada 2003 -2006 este trecuta in Carte si avand bineinteles adeverintele de vechime care au fost obiect pentru trecerea vechimii in Cartea de munca. Cu toate acestea nu mi se recunoaste vechimea in munca anterioara lui 2006 si consider ca este gresit de vereme ce am avut contract de munca inregistrat la ITM si cu toate contributiile platite. Persoana care a calculat indemnizatia de somaj s-a bazat doar pe faptul ca, Cartea de Munca este intocmita in 2006 si a presupus ca anterior ei am muncit fara contract. Va rog respectuors sfatuiti-ma ce trebuie facut mai departe deaorece consider ca am dreptate si ca odata trecuta vechimea in Cartea de munca si certificata de catre ITM trebuie luata in considerare la calcularea indemnizatiei de somaj indiferent cand s-a intocmit Carnetul de munca si daca am dreptate in baza carei legi ar trebui sa mi se recunosca vechimea in munca in vederea calcularii corecte a indemnizatiei de somaj.

cu respect
ramona
buna ziua,

1.Vecinul meu si-a depozitat gunoiul de la animale in fata geamului meu la o distanta mai mica de 7m intradevar pe terenul lui dar mirosul este insuportabil cateodata.de asemenea el depoziteaza tot felul de lucruri in aceea gradina spre exemplu porumbul si diverse furaje pentru animale deterioarand aspectul case Va rog sa ma sfatuiti unde ar trebui sa fac o sesizare in acest sens.
2.