avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate coto

Activitate coto

Cum se infiinteaza o unitate fara personalitate juridica,in cadrul unei institutii publice,din subordinea unui minister?
Unitatea este fara scop lucrativ si se doreste a fi infiintata ca filiala a unui organism interguvernamental de drept public,ce are legatura cu obiectul de activitate al institutiei publice.
Care sunt formalitatile necesare?Ce trebuie sa prevada o hotarire de guvern pentru functionarea unei astfel de filiale?Ce alte formalitati ar trebui indeplinite ?/
Multumesc.
Discuție Bun de plata
Cine poate acorda viza de bun de plata?ce studii sunt necesare?numai economice?
Trebuie sa lucreze in contabilitate-financiar?
Discuție pensionare
Exista o dispozitie legala potrivit careia daca detii un titlu de doctor in stiinte,dar nu esti profesor,sa poti iesi la pensie peste limita legala actuala??
In baza constatarilor stabilite prin proces verbal de Curtea de Conturi,
intr-o institutie publica,atunci cind ,nu rezulta ,in opinia noastra,un prejudiciu cert,cine trebuie sa stabileasca totusi daca exista sau nu un prejudiciu,cit si raspunderea personala pt prejudiciul produs??
Multumesc.
Răspuns la discuția contract individual de munca
Multumesc de raspuns.
O zi buna !
Atestatul se da la OSIM in conditiile OG 66/1998,republicat.
Examen se sustine in fiecare an la OSIM.Pentru informatii sunati la telefon 021.315.19.65.
Va asteptam,
Succes!
Răspuns la discuția inregistrare marca la OSIM
Asteptam detalii pentru analizarea situatiei prezentate de dvs.Dorim sa identificam dosarul pe care-l semnalati.Despre ce marca este vorba?aveti un nr. de dosar ?Situatia daca este asa cum o prezentati dvs. este extrem de grava !
Multumim.
Răspuns la discuția contract individual de munca
Multumesc pentru promptitudine !
O zi buna !
Buna,
Am urmatoarea situatie:un angajat al institutiei mele a terminat studiile universitare si solicita incadrarea pe un post corespunzator functiei,urmare acestui fapt.Conf.OG 10/2008 promovarea in functie promovarea se face prin transformarea postului intr-un post de nivel superior.De ce trebuie incheiat contract ind. de munca??nu este suficienta o decizie sau un ordin al conducatorului institutiei??Ori un act aditional la contractul individual de munca existent ??
Buna,
Am urmatoarea situatie:un angajat al institutiei mele a terminat studiile universitare si solicita incadrarea pe un post corespunzator functiei,urmare acestui fapt.Conf.OG 10/2008 promovarea in functie promovarea se face prin transformarea postului intr-un post de nivel superior. Trebuie incheiat contract individual de munca?? nu este suficienta o decizie sau un ordin al conducatorului institutiei de promovare pe functie ?