avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters107225

Activitate ContSters107225

Răspuns la discuția Infiintarea unei firme offshore
matahachiro a scris:

Exista metode sa aduci bani in tara fara sa platesti impozite la fisc. Trebuie doar sa intrebi avocatul potrivit :))


Cred ca "avocatul potrivit" nu stie mai multe decat l-am invatat eu pe privat despre cum aduci bani in tara fara sa platesti impozite la fisc :))
Răspuns la discuția Infiintarea unei firme offshore
Am scris eu undeva ca i-au dividendele in tara? Cu toate astea trebuie sa le aduci in tara, ca doar nu faci bani sa-i tii in banca. Mai vrei sa-ti cumperi si in tara o locuinta, o masina... Deci care e raspunsul? Se mai plateste sau nu impozit a doua oara?
Răspuns la discuția Infiintarea unei firme offshore
Sunt interesat si eu sa-mi fac o firma offshore si ma intereseaza urmatorul fapt: daca o fac intr-o tara cu care Romania are tratat de evitare a dublei impuneri, mai platesc impozit cand aduc profitul (dividendele) in tara?
Sunt putin socat de ce citesc. Pai daca nu era urina, cum se facea retragerea de la vanzare si confiscare marfii? Dovada mai buna ca asta nici nu exista. In ceea ce priveste de ce sunt nemultumit, ar fi trebuit sa intelegeti si singur, dar se pare ca ganditi la fel ca cei de la hipermarket, adica ce mare lucru s-a intamplat, o nimica toata acolo.
andymaurul a scris:

Depuneti plangere la OPC.


Am scris mai sus ca autoritatile au intervenit, au inchis raionul, au confiscat marfa, au dat amenzi. Si cu ce ma incalzezste pe mine asta? Statul si-a luat banii si eu am ramas afectat de problema. Asta e o problema ce tine de justitie nu de OPC. Astept mai departe niste raspunsuri la subiect.
Buna seara,

Uite ca am ajuns la 49 de ani si credeam ca le-am vazut si le-am trait pe toate, dar m-am inselat. In seara asta am fost la cumparaturi in Cora Lujerului. Dupa 45 de minute de targuieli pentru parintii mei, am ajuns la raionul de Bacanie sa cumpar niste frisca si crema de ciocolata. Si in timp ce ma uitam la produse parca am simtit ca incepe sa ploua. Ma trag intr-o parte, ma uit pe haina din cos, plina de picaturi, pun mana in cap, ud de asemenea, ma uit in cos, apa peste tot, ma uit in sus si vad ditamai teava de canalizare cu mai multe coturi semn ca deasupra se afla un grup sanita cu 3 wc-uri. Din momentul asta incep sa miros picaturile, mirosul mi se pare suspect pana apuc o punga din cos si simt ca e uda fleasca, o dus la nas si un puternic miros de urina ma izbeste, ma miros si pe mine si la fel, urina. Ma ingrozezsc pur si simplu de ceea ce am patit, sunt plin de urina, cumparaturile la fel. Merg la serviciu clienti, fac reclamatie, chem directia sanitar-veterinara, oamenii constata faptul si inchid raionul, confisca marfa afectata de pe raion, dau amenzi. Dar eu tot plin de urina am ramas, am pierdut 3 ore si nici macar cu cumparaturile nu am ramas, mi-am pierdut timp, mi-am facut nervi si am ramas socat de incident. Si ca deobicei, magazinul nici nu-i pasa, ca nu au vrut, ca a fost o intamplare, ca o fi, ca o pati ...

Rog avocatii de pe acest forum sa ma invete ce trebuie sa fac, consider ca nu e normal sa se intample asa ceva si magazinul sa fie indiferent, sa nu inteleaga ca ai fost afectat si e nevoie sa fie atenti cu tine, sa te ajute sa treci peste moment si sa te despagubeasca pentru ceea ce ai patit in magazinul lor.

Cu multumiri,
Eugeniu
ICEORG a scris:

Renuntati la domiciliul stabil in Romania. Deveniti "cetatean roman cu domiciliul in strainatate", categorie exceptata de la plata contributiei obligatorii pentru pensie si sanatate (conform legislatiei actuale, aceasta categorie de cetateni poate opta facultativ pentru plata contributiilor in cauza). Succes !


Poti sa dai te rog niste detalii despre cum se poate face acest lucru? Eu unul sunt interesat de asa ceva.
barta mihaela a scris:

omul a spus "hoti si cocalari", nu tarani!


Este recomandat ca atunci cand postezi ceva, sa intelegi macar ce ai citit pana atunci, altfel te trezesti ca vorbesti fara rost si te faci si de ras ca nu stii cum se citeste un forum. Mai citeste din nou pana pricepi ce a scris.
nicu_tudora a scris:

Din pacate penalizarile trebuie platite si toate darile la zi. Apoi avem 2 solutii:
1. sa ne mutam firmele in bulgaria (rusinos, dar asta e)
2. sa plecam cat mai departe de Romania intr-o tara civilizata (Germania, Finlanda, Suedia, Marea Britanie) unde nu trebuie sa ai 2-3 joburi si o firma ca sa poti duce un trai decent, plus sa beneficiezi de servicii sociale de bun simt (sanatate, politie, pensie, alocatie pt copii ...)

Atata timp cat noi ii alimentam in continuare cu impozite, si nu luam atitudine, niciodata situatia in Romania nu se va schimba.

Sa ramana Romania o tara de hoti si de tarani !


Ce ai omule cu taranii, de ii pui pe acelasi palier cu hotii?
Eu sunt nascut, crescut in Bucuresti, dar am un mare respect pentru taranul roman care munceste de dimineata pana seara sa-si poata asigura ziua de maine.
Ca sa nu mai spun ca oamenii de la tara sunt mult mai respectuosi si civilizati decat multi din cei care locuiesc la oras.
Este de preferat sa nu mai folosesti termenul de taran cu sens peiorativ, vremurile alea au apus de mult si multi dintre tarani sunt mai oraseni decat orasenii.
M-am mutat de curand si imi parchez masina pe strada. De ceva timp imi tot gasesc ridicate in sus stergatoarele, semn ca as fi incalcat dreptul cuiva, apoi am inceput sa gasesc lipite pe geamurile masinii afise care imi cer sa eliberez urgent locul de parcare, care mentionez ca este public, nu este nici in proprietatea cuiva si nici inchiriat de cineva. Nu trebuie sa mai spun cat rau imi fac aceste lucruri, mai ales ca sunt hipertensiv si cum ma enervez mi se face foarte rau, mai ales cand trebuie sa racai in fiecare zi de pe parbriz hartia si lipiciul care se incapataneaza sa se curete.

Am descoperit cine este cel care ma hartuieste si as vrea sa iau masuri legale impotriva lui, dar nu stiu cum. Ma puteti ajuta cu un sfat? Pot face o plangere penala impotriva lui si pentru ce fapta as putea sa o fac?

Cu multumiri,
Eugeniu