avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate Gommer

Activitate Gommer

Răspuns la discuția Impozit pe casa
Contractul de vanzare cumparare a fost incheiat in 1978, iar titlul de proprietate a fost facut in 1993.
Răspuns la discuția Impozit pe casa
Multumesc pt. raspuns
Discuție Impozit pe casa
Buna ziua!
Tata are o casa la tara, la care anul trecut impozitul a fost de 70 de lei,in 2009 120 de lei, iar pentru anul 2011 are 270 de lei de platit.
La primaria locala au zis ca are teren mare de curti si constructii.
Am scos un C.F si intradevar apare 7017 mp teren la categoria curti si constructii , in intravilan.
Problema este ca suprafata sus mentionata este suprafata totala care cuprinde: casa, curtea din fata, din spate si gradina.
Pe Titlul de proprietate apare 4525mp arabil, si 195mp curti constructii.
Nu inteleg de ce nu se potrivesc, aceste acte.
In Contractul de Vanzare cumparare scrie ca ''se instraineaza numai constructiile si terenul aferent acestora 250 mp, trecand in proprietatea statului, in baza art. 30 din legea58|1974, diferenta de teren in suprafata 6767mp fiind deja trecuta in proprietatea CAP, cumparatorii primind de la stat prin atribuire si in folosinta pe durata constructiei, terenul necesar in suprafata de 250mp conf. aut. sus mentionat."
Nu stiu ce am de facut pt. clarificarea situatiei pt. ca sunt proprietari de case cu aproximativ aceasi suprafata de teren si au impozit de 120 de lei.

Orice informatie este binevenita.
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Demisia si somajul
Multumesc mult!
Buna.Am intrat in somaj in 20 noiembrie 2008 si m-am angajat in februarie 2009. Am contract pe perioada nedeterminata si beneficiez de 30% din somaj pana in 20 noiembrie 2009. Azi mi-am dat demisia.
Intrebarea mea este daca va trebui sa returnez banii proveniti din somaj?
Daca cineva stie raspunsul va rog sa ma ajutati!
Mersi!