avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Activitate lucaro

Activitate lucaro

Răspuns la discuția Procura notariala
Am vazut de curand un act de vanzare cumparare a unui teren cumparat de catre o familie ( sot si sotie ) in care la vanzator era trecut propietarul terenului prin mandatar care mandatar era chiar femeia care il cumpara. Deci aceeasi situatie in care unul din cumparatori are calitatea de mandatar . In baza acestui act de vanzare cumparare cei doi soti au vandut mai departe terenul in calitate de copropietari. Acum intrebarea este cum se poate obtine o copie de pe procura data de propietarul initial ? Este obligat notarul care a emis procura sa prezinte copia acesteia propietarului actual ? Multumesc !
Salutare ! Sunt in ultuma faza de adoptie a unui copil si astazi am primit citatia prin care mi se comunica ca termenul dat de Tribunalul Bucuresti pentru solutionare incuvintarii adoptiei este...tineti-va bine...22.04.2010 iar dosarul a fost depus la jumatatea lunii Octombrie. Suntem disperati in conditiile in care avem copilul in plasament de mai bine de un de zile si dupa ce am trecut prin atatea si atatea emotii si birocratie, marea putere judecatoreasca s-a gandit ca mai trebuie sa stam inca peste jumatate de an ca sa poata sa ia o decizie. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi ca nu mai stim ce sa facem! Stiu doar ca pot face o cerere prin care pot solicita modificare termenului insa nu stiu cum sa o motivez mai bine. Va multumesc !!!