avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta grama

Activitate nicoleta grama

buna ziua,va rog sa-mi spuneti cum pot face parintii mei o donatie pentru mine si care sunt taxele notariale pentru o suma de 35500 euro,eu sunt singura lor fiica dar sunt casatorita. cum trebuie procedat ca in cazl unui neprevazut divort sa nu impart imobilul pe care urmeaza sa-l cumpar cu banii obtinuti din donatie?
multumesc anticipat!
Discuție SUCCESIUNE
sotul mi-a lasat prin testament toate bunurile imobile si neimobile, el a decedat si ma intereseaza daca nepotii din partea fratilor sai au dreptul de a contesta testamentul???noi nu avem copiii!nu mai avem nici parinti si nici frati in viata!!!ce pasi trebuie sa urmez si cui trebuie sa ma adresez pentru a face succesiunea?sunt obligata prin lege sa-i chem pe acesti nepoti la succesiune?
va multumesc
Răspuns la discuția succesiune
roxanel a scris:

buna ziua .
va referiti la fratii defunctului ?? daca sotii nu au avut descendenti sotia supravietuitoare vine in concurs cu rudele defunctului .
in cazul in care defunctul a dispus de averea sa in favoarea sotiei prin testament, testamentul poate fi atacat in instanta doar de mostenitorii rezervatari, respectiv descendentii . daca acestia nu exista , testamentul nu poate fi atacat si sotia supravietuitoare este singura care are vocatie succesorala la succesiunea sotului sau defunct .
Discuție succesiune
daca sotul care a decedat a lasat testament sotiei,la succesiune trebuie sa ia parte si nepotii de la frati?
daca intr-o familiei sotul ii lasa toata partea lui imobila si neimobila sotiei prin testament la notar si ea devine legatar universal neavand copii,nepotii de la frati pot contesta testamentul?ce ma sfatuiti in acest caz?va multumesc anticipat

cumva 16%?
unde ma pot interesa?si ce pot face in acest caz?