avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate m.stef

Activitate m.stef

intrebare in urma cu 10 ani cunostinta mea a mers la un notar cu sotul unde sa incheiat un act casatorita de 40 ani cu sotul dar casa era a sotului inainte de casatorie inpreuna nu aveau copii si sotul a dat casa fiului sau.INTREBARE SOTUL A DECEDAT SI EL VREA SA O DEA AFARA LA NOTAR EA SPUNE CA NU A SEMNAT NIMIC DE CE A LUATO LA NOTAR SI PE EA AVEA VREUN DREPT SI EA LA ACEASTA CASA ARE ACUM 80 ANI .UNDE PUTEM AFLA CE ACT SA INCHEIAT
DOAMNE AJUTA!intrebarea este daca am achizitionat o casa cu rate la banca cu girant pot incheia un contract de intretinere cu cineva?
Discuție succesiune
DOAMNE AJUTA!SANT CASATORITA DE 25 ANI SOTUL MEU ARE DIN PRIMA CASATORIE 3 COPII SI INPREUNA NU AVEM COPII SOTUL MEU DORESTE SA ACHIZITIONEZE O CASA PRIN BANCA CU GIRANT CE SE INTAMPLA DACA SOTUL DECEDEAZA COPII VOR VENII LA SUCCESIUNE PRIVIND ACEASTA CASA MULTUMESC ANTICIPAT
Discuție mosteniri
Doamne ajuta!am o problema foarte delicata parintii mei au detinut o locuinta de 38mp eu am dat in 96 bani parintilor sa o cumpere fara a incheia un act un frate dupa decesul tatalui a facut cu mama un act de intretinere fara sa stim mama fiind cu accident vascular fara sa stiu i-am cedat si eu partea dela tata apoi al a venit sa ma dea afara dupa ce eu am investit in casa ne -am judecat am pierdut si sunt la recurs intre timp am cumparat dela celelalte mostenitoare a unui alt frate cota de 3/32 din locuinta intrebarea este cum ma poate da afara avand si acte pe ce am investit sunt disperat am 70 ani DOAMNE AJUTA!
Răspuns la discuția mosteniri
revin cu o intrebare tata a cumparat un teren de 1000m dar tot are 2000m el a fost confiscat m-am judecat l-am castigat dar nu ma pot dezmembra de cea care detine cealalta 1000m aceasta este mostenitoare dupa bunica deoarece bunica figureaza pe cf cu mine dar nu sa facut succesiune si ia nu cunoaste rudele ce este de facut eu doresc dezmembrarea si nu stiu cum sa fac
Discuție mosteniri
buna seara detin un teren mostenire si este nedezmembrat aceasta persoana are terenu dela bunici si spune ca nu se poate dezmembra deoarece parintii nu au facut succesiune i sa recomandat sa mearga la judecata ca ea nu cunoaste toti mostenitorii eu doresc dezmembrarea si procesul ei poate dura foarte mult se poate si o alta modalitate multumesc anticipat
Discuție juridic
buna ziua locuiesc la tara in urma cu 30 ani canalizarea satului a fost instalata sa treaca prin curtea mea fiind obligata sa accept dar in fiecare an am fost despagubita de ias cu cereale acum canalizarea din subordinea primariei nu este curatata la timp si in curtea mea se infunda si ma inund cu mizerie intrebare am voie sa o astup fiind propietar anuntand primaria de multe ori fara masuri luate
Discuție mosteniri
sant o persoana nedeplasabila si vreau sa stiu cum pot afla daca sotul meu mort de 20 ani se mai afla in cimitiru reinvierea am dat bani cuiva sa plateasca taxele si nu stiu daca a platit
Discuție juridic
in 1996 mama a suferit un accident vascular cu o coma de o luna apoi si-a revenit cu o paralizie partiala urmand medicatie neurologica in anul 2001 a incheiat cu un frate act de donatie fara sa fie asistata de autoritatea tutelara acestia fiind intrebati au raspuns ca au trimis o adresa la notar avea voie sa semneze acest act multumesc anticipat
Discuție mosteniri
BUNA ZIUA fratele meu a incheiat cu mama un contract de intretinere si eu am donat tot fratelui un act de donatie partea de la tata parintii au decedat si acest bloc si apartament nu au intabulare intrebarea este aceste acte sant valabile contractul de donatie este autentificat in 2004 si cel de intretinere autentificat in 2001 MULTUMESC