avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate Executron

Activitate Executron

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Si eu am citit-o si chiar m-am gandit la ea si as raspunde anulare.

In primul rand, din punctul meu de vedere nu conteaza momentul de epuizare al infractiunii continuate ci momentul de CONSUMARE. Intr-adevar in grila nu avem informatii despre al doilea sau al treilea act de executare (sau actiune, depinde cum o luati)....

In al doilea rand infractiunea de santaj de fata a fost savarsita in forma continuata dar se putea consuma si in forma simpla, dupa primul act de executare, deci daca s-ar fi oprit dupa primul act ar fi incidenta anularea.

PE DE ALTA PARTE nimeni nu contesta ca anularea suspendarii conditionate e mai benefica pentru inculpat decat revocarea.

Astfel in virtutea faptului ca daca nu exista norme juridice clare nu poti interpreta IN CONTRA inculpatului eu as fi disupus anularea.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Felicitari tuturor indiferent ce punctaj au obtinut. Examenul este unul prin care se testeaza cunostintele, dar mai mult decat atat e un examen de testare a rezistentei psihice!

Perseverenta e cheia obtinerii oricarui lucru in viata!

Felicitari in special lui xyzt si Isis23 pe care ii stiu "de pe vremuri" :)

Ne vedem la petrecere in toamna :P
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
De vreme ce nu mai avem "comercianti" ci... "profesionisti" ... Si de vreme ce normele care reglementeaza activitatea profesionistilor au devenit simple alineate aruncate prin Codul civil, atunci s-au desfiintat si sectiile comerciale, procesele in materie de profesionisti, din ce stiu, fiind judecate in prezent de catre complete specializate.

Deci da, vechile procese in materie comerciala sunt judecate de catre judecatorii, daca intra in competenta sa materiala din punct de vedere al valorii procesului.

Cererea de chemare in judecata in materie de profesionisti se judeca conform competentei teritoriale de drept comun... art. 5-14 C.p.c, da. (asta daca nu avem o anumita materie reglementata prin vreo lege speciala, care nu a fost abrogata prin intrarea in vigoare a Codului Civil (privit inclusiv prin perspectiva lui art. 230 lit. bb) si care stabileste vreo competenta teritoriala speciala).
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Cred ca se refereau la eventuale discutii cu facultatile de drept vizavi de intrarea in vigoare... in viitor a noilor coduri...

Nici nu a trecut legea de punere in aplicare a noului cod penal, cea a noului cod de procedura e inca bine in lucru ;)
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
utilizator0 a scris:

Libertatea actuala, cand fiecare are dreptul sa publice ce vrea, bulverseaza multimea. Tu, ai nevoie de notiunile de baza ale dreptului, nu de n interpretari si viziuni. Ai timp de ele in cei 2 ani la INM si in anii ce vor urma.
Abstractizarea notiunilor strica. Lucrurile sunt / sau poate ar trebui sa fie clare. Cel putin la partea teoretica !


Lucrurile nu sunt clare, in niciun domeniu, in special in domeniul dreptului.

Nu se pot reglementa niciodata toate chestiunile exhaustiv, de aceea si nevoia de doctrina care sa explice ceea ce legiuitorul nu a introdus in textul legal pentru ca nu a considerat ca era nevoie. Intr-adevar, legea trebuie sa fie supla, nu trebuie facuta in spirit de a reglementa orice situatie faptica pentru ca mereu va fi una care nu a putut fi preintampinata de legiuitor.

Asa stand lucrurile, doctrina e formata din... autori, doctrinari, care e imposibil sa fie de acord unul cu celalalt.

Mai mult, discutarea in contradictoriu a oricarui aspect este singurul mod in care se poate ajunge la o solutie cat mai temeinica, cat mai riguroasa, caci mintea unui om, oricat de geniala ar fi, nu da mereu solutiile optime.

Consider ca discutarea chestunilor controversate sunt un aspect cheie in dezvoltarea profesionala a oricarui jurist, in special unul care are aspiratii la magistratura :) Trebuie sa ne formam gandirea juridica!
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Totul e strong :hammer:

Cat despre bursa, ma indoiesc :lol:.... Fac economii si la hartie... Nu cred ca se gandeste cineva sa dea mai multi bani pe burse.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Rosse a scris:

Fiecare este liber sa invete dupa ce autori vrea, eu prefer sa invat dupa Dongoroz si Streteanu....Mi se par cei mai logici...


Dupa cum se exprima Udroiu fata de prof. Streteanu... "Prof. Streteanu e cel mai bun jurist roman la ora actuala. Va fi cel putin la nivelul prof. Dongoroz".

Si dupa ce am auzit prelegerile dumnealui sunt total de acord. Streteanu are o logica extraordinara precum si un stil extrem de didactic si stiintific.

In alta ordine de idei.

Guvernul a decis ca noul cod de procedura civila sa fie pus in aplicare incepand cu 1 iunie 2012
de Claudia Pirvoiu HotNews.ro
Miercuri, 25 ianuarie 2012, 10:57 Actualitate | Esenţial


Executivul a aprobat in sedinta de miercuri un proiect de lege pentru punerea in aplicare a Codului de procedura civila. Potrivit ministrului justitiei, Catalin Predoiu, principala prevedere din proiect este stabilirea datei de 1 iunie 2012 pentru punerea in aplicare a codului. Proiectul urmeaza sa fie discutat in Parlament. "Potrivit deciziei de astazi a Guvernului, noi vom propune Parlamentului, prin proiect, data de 1 iunie 2012 pentru punerea in aplicare a noului Cod de procedura civila", a spus Catalin Predoiu.

Predoiu a mai spus ca cererile si procedurile de executare silita initiate inainte de data aplicarii noului Cod vor fi solutionate conform legislatiei valabile la momentul inceperii acestora.

Predoiu a mai spus ca o serie de prevederi din noul Cod de procedura civila privind competenta, solicitarea partilor, au fost deja puse in aplicare prin legea micii reforme.

Raportul Comisiei Europene din iulie 2011 remarca faptul ca Romania a facut demersuri pentru imbunatatirea procedurilor judiciare si ca autoritatile romane au intreprins demersuri pentru a eficientiza procedurile judiciare si a continuat pregatirile pentru intrarea in vigoare a patru Coduri noi.

Pentru cresterea ritmului reformei judiciare in urmatoarea perioada, CE spunea ca Romania ar trebui sa adopte un plan de implementare a Codului civil si pentru celelalte trei noi coduri (Cod penal, Cod de procedura civila si de procedura penala-n.r.) care urmeaza a fi introduse in 2012 si sa creeze un cadru de cooperare impreuna cu magistratii si cu societatea civila pentru a facilita ajustarile structurale necesare ale sistemului judiciar.

Comisia sustinea ca este important sa se evite practicile divergente si ca o buna pregatire a magistratilor
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Un an nou fericit si plin de bucurii, realizari profesionale dar mai ales personale, acestea fiind cele mai importante in viata!

Multa bafta in noul an si in procesul de invatare pt Admitere INM 2012. Este un an dificil tinand cont ca avem un cod nou INSA succesul va fi cu atat mai placut!

La multi ani!
rolandmindrila a scris:

Persoanele care au pierdut procesele in mod definitiv pot sa faca cerere de revizuire 




Si in ce temei pot face reviziure?

Daca intr-o materie este admis un RIL, acest aspect nu are drept consecinta crearea posibilitatii exercitarii unei reviziuri in toate cauzele definitiv transate, dar contrare RIL-ului.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
andreeastanciu a scris:

Felicitari celor care au reusit sa promoveze. Felicitari si celor mai putin norocosi, care sunt sigura ca au muncit la fel de mult, si nu va pierdeti speranta, nu capitulati in fata sistemului, nu le oferiti aceasta satisfactie. Oricum adevarata munca abea acum incepe, mai ales pentru proaspetii avocati.


Felicitari andreea!!!!