avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate calafeteanu

Activitate calafeteanu

Buna seara .Va rog sa imi spuneti care este minimul special si maximul special intr/o incadrare a unei fapte penale,respectiv vatamare corporala grava 3/12 ani.Sporul se adauga la o infractiune numai daca inculpatul este recidivist sau si celor fara antecedente in cazul aceleasi infractiuni mentionate mai sus.Va multumesc.
De asemenea multumesc foarte mult,doamnei consilier juridic,pentru informatiile acordate.
Multumesc,dl.avocat pentru informatile acordate.
Va multumesc tuturor pentru opiniile date dar mai am citeva nelamuririri si va rog sa ma informati
1.ce inseamna practic in speta de fata cuvintul contopire adica se aduna una cu cealalta sau cea mai mica intra in cea mai mare si ramine cea mai mare....
2.in limitele de pedeapsa 3 /12 ani chiar nu se scade nimic ca anii vorbesc faptul ca sa predat de la inceput,ca a colaborat in timpul procesului penal,ca a fost sincer in declaratii si ca regreta fapta comisa amarnic....
3.acel spor care se da pina la 5 ani,nu se tine cont si de faptul ca inculpatul este recidicistavind coada de 3 ani a savirsit viol inainte cu alta persoane ,nu este o fapata continuata,el fiind eliberat conditionat din 2007,
va multumesc/
Buna ziua,dl MARIUS o intrebare.Daca inculpatul din speta de mai sus,se preda nu se ascunde,colaboreaza in timpul urmaririi penale ,regreta tot timpul fapta comisa,nu i se reduce pinala otreime din pedeapsa,si incadrarea faptei este la art 182,alin 3 .3/12 ani,deoarece a urmarit savirsirea faptei.UN spor nui se aplica.Multumesc.
buna ziua,intrebare.daca un inculpat se preda colaboreaza in timpul anchetei penale,regreta fapta,nu i se reduce pina la o treime incadrarea juridica.....iarart 182,alin 2 se poate aplica,deoarece in culpatul a urmarit savirsirea faptei deci este 3/13 ani.....si nu i se aplica un spor,in ce conditii.MULTUMESC
BUNA ZIUA.Am o discutie in contradictoriu cu un coleg de facultate,despre o speta juridica.Un recidivist,/avind recidiva de 3 ani /eliberat conditionat,se razbuna pe prietena lui,scotindu/i ochii cu un obiect taios,se preda politiei,recunoaste fapta,regreta amarnic fapta,...miine este arestat.Dupa ce cod penal va fi judecat,infractiunea care sint limitele de pedeapsa,cit va primi ca condamnare,cu tot cu recidiva si poate un spor,nu stiu...Va rog sa ma informati cu privire la aceasta speta.va multumesc...