avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate ioana_2009

Activitate ioana_2009

Oferta am gasit-o pe internet, ca anunt. Am sunat la nr. de telefon care era trecuta in cadrul anuntului si care apartinea unei agentii. Ne-am intalnit direct la vizionare.
Va solicit ajutorul in urmatoarea speta:

Intentionez sa achizitionez un apartament prin programul "Prima Casa". Am depus toate actele necesare in acest sens, inclusiv actele apartamentului dorit, am trecut cu bine de toti pasii impusi de banca.

Saptamana trecuta am incheiat precontractul cu proprietarii imobilului. Am dat avans. Toate bune si frumoase.

Banca ne-a solicitat pe langa acest precontract si certificatul energetic al imobilului, document pe care in acest moment il detine agentia imobiliara cu care lucreaza vanzatorul imobilului. Problema este ca eu, in calitate de cumparator, NU am incheiat niciun contract privind comisionul pe care l-as datora acestei agentii. In urma unor discutii telefonice, agentia ne-a dat de inteles ca nu ne vor da documentul pana nu semnam acest contract privind comisionul lor, un comision IMPUS de agentie, nicidecum negociat.

Vi se pare legal acest lucru? Ce am putea face noi, cumparatorii?

Mentionez ca greseala noastra este ca nu am luat niciun nr de telefon al proprietarilor. #-o Pana acum, agentia ne-a furnizat toate documentele imobilului, fara sa existe astfel de probleme.

Multumesc!

Buna ziua!
As dori sa stiu care sunt conditiile pentru acordarea concediului de crestere a copilului.
De asemenea, s-a revenit la situatia in care puteam sta in CCC 2 ani cu indemnizatie de 85% sau inca este actuala legea care permite sa alegem intre cele 2 variante: 1an sau 2ani? Care este legea care reglementeaza in anul 2013 CCC?
De asemenea, este obligatoriu ca tatal sa stea acasa 1 luna in CCC?
Va multumesc anticipat!
Ce pedeapsa primeste un conducator auto care la momentul producerii unui accident cu victima avea ITP expirat???

Este mentionat undeva in codul penal sau undeva in legislatie pedepsele???

Multumesc
Buna ziua!

Doresc sa stiu daca se ia in considerare la despagubirea ca dauna materiala (in urma unui proces penal) contractul de reprezentare/asistenta juridica pentru partea vatamata? Mentionez ca la dosar nu exista si chitanta cum ca s-ar fi platit suma, ci doar contractul.

Risc cumva sa nu fiu despagubita???

Este cu titul executoriu doar contractul sau trebuie neaparat si chitanta??

Multumesc!!
Discuție apel formal
Ce inseamna apel formal?
Discuție dosar CEDO
Buna ziua.

Doresc sa depun o plangere la CEDO ca urmare a pierderii unui proces penal in care s a judecat un accident rutier. In urma accidentului mie mi s a pus viata in pericol, deci actiunea penala s a declansat din oficiu. M am constituit parte civila. La fond am castigat, dar la apel am pierdut, iar vinovatului i s a dat doar o sanctiune administrativa pe motiv ca nu reprezinta pericol social. iar mie mi s au diminuat daunele materiale si morale decise la fond.

Mentionez ca acum ma aflu in faza de recurs dar doresc sa fiu pregatita si pt CEDO in cazul in care o sa pierd.

Stie cineva unde as putea incadra aceasta "nedreptate" a justitiei romane in cadrul cererii catre CEDO?

Sau exista vreo speta asemanatoare cu castig de cauza la CEDO pe care as putea o folosi acum la recurs? Ma gandesc ca asa le as putea atrage atentia asupra posibilitatii de a ma adresa CEDO.

Va multumesc anticipat!
Buna ziua.

In urma unui accident auto am fost spitalizata timp de 2 luni. M am constituit parte civila in cadrul procesului penal, alturi de mine mai fiind si Spitalul Floreasca.

Intrebarea mea este cine primeste cheltuielile cu spitalizarea suportate de Spitalul Floreasca?? Eu sau spitalul? Exista undeva stipulat o prevedere in acest sens?

Mi s a spus ca eu ar trebui avand in vedere ca si eu si cel din vina caruia s a produs accidentul aveam asigurari de sanatate.

Multumesc!
Discuție culpa comuna
As dori sa stiu unde gasesc in jurisprudenta notiunea de culpa comuna si cum se stablieste aceasta.
Exista in Codul penal sau cel de procedura penala asa ceva?? Unde as putea gasi o explicatie concreta a acestei sintaxe?
Contextul este dat de un accident rutier in care sunt parte vatamata si in hotarare s a dispuns culpa comuna ce imi apartine deoarece nu trebuia sa ma aflu in acea masina (in urma accidentului, conform raportului IML mi a fost pusa viata in pericol). Acum ma judec in faza de recurs, si m am constituit la inceput parte civila in cadrul procesului penal.

X-(

Doresc sa atac hotararea actuala prin care mi s au diminuat daunele materiale si morale ca urmare a asa-zisei culpe comune.
Va multumesc anticipat!
Da, eu sunt partea vatamata si m-am constituit parte civila.

Sunt victima unui accident de circulatie. In urma efectuarii expertizei, IML a concluzionat ca mi-a fost pusa viata in pericol. Mentionez ca am facut 2 expertize IML, care au concluzionat in acelasi mod si anume ca mi-a fost pusa viata in pericol.

Daunele materiale si cele morale au fost recuperate in totalitate in urma fondului (atunci fiind si inculpatul condamnat la inchisoare cu suspendare), dar la apel am pierdut aproximativ 20 000 ron cheltuieli materiale (nu inteleg de ce, deoarece am dovezi :facturi, retete etc.) iar inculpatul a fost achitat, aplicandu-i-se o amenda administrativa de 1000 ron.

Mentionez ca inculpatul a fost acuzat atat de vatamare corporala din culpa cat si de accident de munca (amandoi ne deplasam cu masina inculpatului in timpul serviciului - eram in misiune).

Va multumesc!