avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate roby lukas

Activitate roby lukas

Imi cer scuze ca am fost ambiguu. Dupa 2 ani mi-au acceptat un document pe care l-am predat si prima oara si, in plus mi-au cerut copie dupa "Livretul militar" si adeverinta ca am absolvit facultatea la cursuri de zi. Practic abia acum (zilele acestea) am constatat de pe internet ca depunerea dosarului meu de pensionare de boala, s-a facut absolut neconform (ca sa nu zic nelegal), printr-o persoana careia nu i s-a cerut mandat sau alt document de reprezentare a mea, i s-au refuzat unele documente (verbal) si nu i s-au cerut alte documente (ca cele numite mai sus) dar care erau in sprijinul meu, de drept.
Va rog sa-mi scuzati modul de expunere anterior. Sper ca acum m-am exprimat mai clar,
Va multumesc.
PS Intr-o forma mai scurta am mai scris astazi acest text, ca fiind intrebare noua.
Buna ziua. Am primit pensie de boala ca urmare a amputarii unui picior. La alcatuirea dosarului, am predat unele documente care am crezut eu ca sunt necesare, fara sa primesc indicatii speciale in acest sens. Ca urmare, unele documente nu mi-au fost cerute si altele mi-au fost returnate. Totusi, dupa 2 ani am insistat asupra unui documant care mi-a fost returnat initial, a fost acceptat si in plus mi-au mai cerut un alt document (amandoua documentele fiind in favoarea mea)fara sa fie legatura intre cele doua documente.
Intrebare: pot sa solicit sa-mi fie calculata si returnata diferenta de pensie cuvenita pentru perioada intre intocmirea dosarului de pensie si recalcularea pensiei.
Va multumesc!
Buna ziua. Am fost operat pe cord in urma cu 3 ani si in urma operatiei mi-a fost inchis cosul pieptului cu mai multe inele metalice. Intrucat sufar de o spondiloza cervicala, am voie sa fac tratament cu raze diadinamice?
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca se poate (daca stiti exact), cum se aplica procentul de 5,5% de CAS pensionarilor? La ce se aplica acest procent: la valoarea totala a pensiei sau numai la valoarea care depaseste pragul de 740RON?
Luna aceasta (ianuarie 2011) am primit pensia cu procentul aplicat la valoarea totala si aseara am vazut pe un post TV ca ar trebui sa se aplice numai la diferenta care depaseste pragul de 740RON.
Va multumesc.
Am constatat ca am uitat de un cupon "Vacaroiu" pe care il am. Va rog sa-mi spuneti daca mai pot face ceva cu el, respectiv sa-l valorific.
Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare in vederea intocmirii dosarului de pensionare:
- In perioada 1976-1995 am lucrat intr-un institut in Bucuresti de unde am primit o adeverinta cu toate sporurile pe care le-am avut adaugate la salariu, respectiv: conditii nocive, acord global, ore suplimentare si prime. Adeverinta stipuleaza ca toate aceste sume "au fost incluse in baza de calcul lunar a contributiei de asigurari sociale de stat, conform Legii nr. 27/1966, Decretului nr.389/1972(art.1), Legii nr.65/1972, Decretului nr.232/1986." In aceasta situatie va rog sa-mi spune-ti care din aceste venituri suplimentare se iau in considerare pentru stabilirea dosarului de pensionare?
Va multumesc foarte mult!
Buna ziua. Sunt nascut la 01.03.1949 si din aprilie 2008 sunt pensionar de boala gr.1. Doresc sa trec la pensia pentru munca depusa si sa aflu daca: 1) in situatia mea voi fi incadrat la pensie anticipata, cu diminuarea corespunzatoare a cuantumului pensiei? 2) se va lua in calcul perioada de pensionare pe caz si de boala si sub ce forma?
Mentinez ca am capatat handicapul ca urmare a unei boli obisnuite, suferita chiar in perioada imediat urmatoare dupa trecerea mea in somaj si depunerea actelor de somaj. Practic nu am apucat sa-mi depun actele pentru somaj si dupa 3 luni am intrat direct in pensie de boala.
Va multumesc!