avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate simina carmen

Activitate simina carmen

Multumesc pentru raspuns.
Am mai intrebat o cunostinta care lucreaza la un alt notar si mi-a spus ca din 2013 Codul civil s-a nodificat si totul se editeaza doar intr-un exemplar original cu semnaturile partilor care se pastreaza in arhiva notariatului iar mostenitorii primesc duplicat doar cu semnatura si stampila notarului si timbru sec deoarece s-au facut multe falsuri.
Ce acte trebuie sa primesc de la notar la finalizarea succesiunii? ORIGINALE, tiparite in mai multe exemplare pentru fiecare mostenitor sau DUPLICATE?
As dori sa mai intreb ceva : Am inteles ca - in cazul in care nu se castiga procesul, nu se mai poate reveni cu alta actiune pe acelasi subiect. Dar exista posibilitatea de a amana acest proces? Sau daca stopez actiunea, imi pot recupera banii platiti la cabinetul de avocatura pentru intentarea procesului? Multumesc.
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Daca sunt parte din proces, pot solicita vizualizarea Raportului de expertiza? Am dreptul sa cer asta ?

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire : De ce intr-un proces de stabilire a grupei de munca, costul expertizei tehnice este diferit de la un dosar la altul ? Cine stabileste acest cost si care este baza lui legala ? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția procedura vanzare firma
Buna ziua,
Revin asupra acestui subiect urmand sa fac cateva completari pe care le consider necesare si pentru care sper sa primesc raspunsuri pentru stiinta mea si a celorlalti care se afla in situatii identice sau asemanatoare cu a mea.
Am trimis, exemplul de procura completata cu toate datele, asa cum m-ati sfatuit mai sus,iar din Spania am primit urmatoarele - adica, dupa datele de identificare necesare scrie: "... ca imputerniceste special, atat de amplu si suficient cum o cere legea si atat cat va fi necesar, pe mama sa....pentru ca in numele si reprezentarea mandantului si chiar daca va coincide figura juridica de autoangajare si/sau exista conflict sau interese opuse, sa isi exercite urmatoarele: facilitati :
Prima: Sa realizeze in mod valabil in numele mandantului, toate actiunile sau contractele si sa ia toate masurile necesare in vederea vanzarii si transferului de actiuni si parti sociale din societatea al carui titular este mandantul.... (urmeaza datele societatii), realizand lamuririle sau indreptarile care vor fi necesare, fie prin acelasi inscris de transmitere sau prin altul separat, sa faca declaratiile care vor fi necesare, in fata oricarei autoritati sau Registru public pentru vanzarea, inclusiv plata impozitelor generate, si in general, in tot ceea ce va fi necesar pana la inscrierea totala a a inscrisurilor care se vor formaliza, la Registru Comertului din Romania. Sa ratifice si sa autentifice documentele personale prin care se formalizeaza vreuna dintre operatiunile semnalate.
A doua: Si in exercitarea facultatilor mentionate, sa subscrie si sa semneze orice fel de documente publice sau private care vor fi necesare sau convenabile."
Cu toate actele solicitate si impreuna cu persoana care dorea sa cumpere firma, am mers la Registru comertului solicitand si reluarea activitatii, inregistrarea in scopuri de TVA, schimbarea sediului social si a asociatilor. Cei de acolo mi-au spus ca - asa cum este formulata procura (tocmai de aceea am trecut mai sus toate specificatiile din ea), nu pot semna decat Contractul de cesiune, toate celelalte urmand a le finaliza noii asociati. Ca urmare, cumparatorul mi-a solicitat sa merg impreuna cu d-lui la Bucuresti la avocatul d-lui. Am mers la Bucuresti si avocatul a spus acelasi lucru ca cei de la Reg.Com, ca urmare am lasat acolo toate actele si am revenit peste cateva zile cand am semnat o Hotarare AGA prin care fiul meu cedeaza partile sociale la valoarea nominala, noilor asociati(doi la numar) si Contractul de cesiune - asta fiind tot. Dupa mari insistente am revenit impreuna cu noii asociati la avocatul d-lor si am rugat sa mi se semneze Procesul verbal intocmit de catre mine cu predarea stampilelor si a tuturor actelor firmei, numerotate si inventariate in detaliu. Noii asociati nu vroiau sa primeasca arhiva (erau toate cinci dosare pentru cinci luni de activitate, dosar cu actele de constituire originale si copii ale firmei si documentele cu regim special) si dupa sfatul avocatului au luat actele si mi-au semnat procesul verbal dar nefiind de acord sa verifice actele predate, pe procesul verbal avocatul facand mentiunea: " Document semnat in fata mea fara a verifica existenta actelor predate" , a semnat si d-lui procesul verbal si a pus stampila personala.
Cu aceasta ocazie avocatul m-a informat ca fiul meu a ramas in continuare administrator al societatii, urmand ca dupa redactarea noului act constitutiv al noi firme, schimbarea sediului si denumirii societatii, noii asociati sa il revoce din functie printr-o hotarire AGA.
SI AICI ESTE PROBLEMA LA CARE AM DORIT SA AJUNG, DE CARE EU SUNT NEMULTUMITA Si FOARTE INGRIJORATA SI LA CARE DORESC DIN SUFLET SA PRIMESC LAMURIRI - ESTE LEGAL ASA CUM AU DECURS LUCRURILE? POT STA LINISTITA SAU ESTE CAZUL SA IMI FAC GRIJI? CE MA SFATUITI? CE AR MAI FI DE FACUT IN ACEST CAZ?
VA MULTUMESC ANTICIPAT CELOR CARE AVETI BUNAVOINTA DE A-MI RASPUNDE.
Răspuns la discuția procedura vanzare firma
Va multumesc si toate cele bune!
Răspuns la discuția procedura vanzare firma
Buna ziua, revin asupra acestui subiect cu urmatoarele completari: am primit procura de la fiul meu, trebuie sa o traduc si legalizez. Am luat legatura cu persoana care doreste sa cumpere firma si mi-a solicitat sa rectivez eu firma si sa solicit certificat in scopuri de TVA si apoi sa cumpere firma. Initial ne-am inteles asupra vanzarii asa cum era- cu activitate suspendata si ca tot ce urmeaza dupa aceea - il intereseaza direct si suporta toate cheltuielile legate de proceduri. Este legal sa-mi solicite sa fac eu asta acum ? VA ROG MULT SA MA AJUTATI CU UN SFAT, MAINE TREBUIE SA MERG LA NOTAR SI NU STIU CUM SA PROCEDEZ. VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Răspuns la discuția procedura vanzare firma
Va multumesc din suflet pentru sfaturile d-voastra, va doresc multa, multa sanatate!
Răspuns la discuția procedura vanzare firma
Imi puteti spune va rog, la modul concret, termenii pe care trebuie sa-i cuprinda procura si ce acte ii sunt necesare fiului meu in Spania la notar pentru redactarea procurii? Solicit acestea pentru ca am fost la Registru Comertului si d-lor mi-au raspuns ca trebuie o procura de cesiune- atat. La un birou notarial mi s-a spus acelasi lucru si ca notarii din Spania stiu cum trebuie formulata, dar sincera sa fiu, cautind pe net informatii, am citind fel si fel de lucruri si sunt putin speriata, de urmarile care pot aparea daca nu este formulata cum trebuie. Asa ca, va rog inca o data din suflet, puteti fi mai explicit cu modul de formulare al procurii? Va multumesc anticipat.