avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate alexutza1984

Activitate alexutza1984

Daca persoana resp a acceptat un post inferior pregatirii sale, inseamna ca accepta sa fie remunerat ca atare. Deci nu, nu este obligatoriu un salariu conform studiilor.
Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu o monografie contabila pentru un contract de leasing la o institutie publica? Cu ce este diferit fata de un leasing la un SRL? Va multumesc.
Răspuns la discuția taxa judiciara de timbru
Am citit legea. Va multumesc mult!
Cu stima,
Alexandra Bran
Buna ziua!
Sunt stagiar la CECCAR si am urmatoarea probl de rezolvat, pt care va cer ajutorul: Creditorul S.F. solicita executarea silita a imobilului debitorului B.C. pentru realizarea creantei de 50000 lei. Debitorul B.C.formuleaza contestatie la executare sustinând ca nu datoreaza decât 30000lei. În legatura cu taxa judiciara de timbru emiteti o posibila solutie.
Va multumesc anticipat!
Energia electrica: 605. E o cheltuiala, exclus 401!!!
Cum introduc in SAGA marfa achizitionata pe borderou de achizitie?
Multumesc!
Răspuns la discuția Întrebare
Impartiti litrii de carburant din alimentari (pe o perioada de o luna, de ex) la km parcursi in aceeasi perioada (din foile de parcurs sau luati kilometrajul din bordul masinii la inceputul si la sfarsitul lunii) si inmultiti cu 100. Consumul insa variaza in functie de tonaj.
Răspuns la discuția Acte locuinta
Eu vreau sa fac succesiunea, eu si sotul meu am facut demersurile, am platit taxe, etc, am facut programarea la notar, dar unchiul lui nu vrea sa se prezinte la succesiune; nu inteleg de ce. Am inteles ca fara toti mostenitorii nu se poate face succesiunea, deci m-a incurcat de tot. Eram de acord sa platesc eu tot, cadastru si tot ce se mai face; cel batran vrea sa ne dea, prin contract de vanzare-cumparare partea care i se revine, dar daca unchiul nu vine la succesiune si nu se face certificatul de mostenitor, practic nu stiu ce pot face. Nu as vrea sa ajung nici in instanta, nu vreau sa ma cert. Cum sa procedez?
Discuție Acte locuinta
Buna ziua tuturor!
Sper din suflet sa gasesc aici un raspuns la problemele mele....
Este vorba de o mostenire. Terenul si casa unde locuim eu si sotul meu a fost al bunicii sotului meu care a decedat in urma cu 5 ani. Noi vrem sa consolidam si sa construim deasupra casei in care locuim acum, casa fiind construita de cel batran. Am facut demersurile pentru a face succesiunea; mostenitori ar fi cel batran si cei doi fii, unul dintre el tatal sotului meu. Toate bune si frumoase pana in ziua cand trebuia sa ne prezentam la notar pentru a face certificatul de mostenitor... Unchiul sotului meu nu a mai vrut sa vina la succesiune; fara el nu putem face nimic.. El spune sa asteptam sa moara cel batran si apoi vor face ei succesiunea, ceea ce nu cred pt ca nu au bani, iar el locuieste in alta localitate, deci nu ar avea interes foarte mare. Intrebarea mea este: daca eu contruiesc peste locuinta veche, fara sa am acte, se recunoaste ceva? Pot dovedi in vreun fel ca am facut eu, daca o sa vrea la un moment dat parte din casa?( precizez ca la domiciul unde locuim acum sunt 2 constructii+teren, iar ei s-au inteles ca fiecare sa ia cate o constructie; cea pe care o renovez eu ar fi a tatalui sotului meu). Multumesc, astept raspunsurile dumneavoastra cu mare interes!
Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu un accident de circulatie.
Pe data de 28 sept 2009 am avut nesansa sa lovesc un batran care era pe mijlocul strazii, intr-o curba unde, din cauza unei dubite parcate pe dreapta nu prea aveam vizibilitate; nu era trecerere de pietoni si nici nu aveam viteza( cam 40 km/h). Batranul( de 89 de ani) s-a ales cu un picior rupt.Acum ce voiam sa va intreb: el nu a depus plangere, dar vrea sa-i dau 1000 ron ca sa nu o faca . Termenul de depunere a plangerii oare nu e de 2 luni? Precizez ca am fost la el la spital, apoi acasa sa vad cum se simte si nu m-am dus cu mana goala. Mi se pare mult 1000 ron pt o simpla fractura. Oare ar fi mai bine sa merg in instanta? Multumesc.