avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Activitate cristinaeli

Activitate cristinaeli

Răspuns la discuția violare de domiciliu
din momentul infractiunii si pana in ziua de azi toate bunurile firmei(magazin de comercializare textile) se afla in acel spatiu,inclusiv casa de marcat ,facturier,stampila etc.Nu inteleg cum se poate renunta asa usor la violarea de domiciliu(nu mai vorbim de tulburarea de posesie)numai datorita faptului ca proprietarul a luat in locatie pe altcineva.NU am fost anuntat ca cineva a primit domiciliul acolo...nu am primit nici o notificare sa incetam contractul de comodat...doar ca intr-o zi magazinul meu a fost inchis de o persoana care nu exista nici in contractul meu de comodat si nici nu are legatura cu mine ci doar este fiul proprietarului!!si asta cu ajutorul politiei,deorece in momentul infractiunii eu am facut apel la 112 si tot eu am fost obligat sa prezint actele firmei(el avea doar buletinul cu domiciliul acolo).chiar daca am prezentat actele firmei tot el a reusit sa schimbe yalele sfatuit de politisti.Plangerea mea la politie a fost refuzata prima oara si abia dupa ce m-am dus la un ziar au acceptat-o!astept un sfat cum sa rezolv aceasta problema sau sa aflu care sunt drepturile mele ca persoana juridica in spatiul respectiv, vizavi de drepturile 'infractorului' ca domiciliat ulterior acolo...

multmesc
am o societate comerciala care are sediul si punctul de lucru intr-un spatiu obtinut in urma unui ctr de comodat.Ulterior proprietarul spatiului a luat in locatie in acelasi spatiu o alta persoana fara acordul societatii mele.Persoana in cauza, pe baza obtinerii domiciliului a intrat in sediu, mi-a dat afara angajatii si a schimbat yalele oprindu-mi astfel activitatea.In urma anchetei facute de politie aceasta a propus catre parchet neinceperea urmaririi penale.
Pe baza carui articol pot sa imi concep apararea avand in vedere ca in momentul obtinerii domiciliului de catre persoana respectiva societatea functiona datorita ctr de comodat?Mentionez ca acest ctr de comodat este inca in vigoare avand in vedere ca este incheiat pe termen nelimitat.
Răspuns la discuția comodat perioada nelimitata
buna ziua, revin pentru aceasta problema cu o intrebare:dosarul a venit de la politie cu aviz de neurmarire penala(nici nu ma asteptam sa vina altfel avand in vedere ca familia celui care a intrat abuziv lucreaza in politie), s-a dus avocatul meu la procuror si raspunsul pe la care l-a dat aceasta la intrebarea de ce nu s-a decis de catre politie urmarirea penala a fost ca sediul unde aveam firma si unde a intrat abuziv avea datorii la administratie de 500 ron,este normal asa ceva?banii vor fi platiti, el mi-a intrat abuziv, am toate produsele acolo, casa de marcat, acte....Am facut 3 notificari pentru a ne intalni ca sa ne intelegem si nu au venit la intalnire cu toate ca ei declarasera la politie ca vor sa se impace.Ce este de facut?va rog frumos sa ma sfatuiti
Răspuns la discuția concediu de maternitate
multumesc din suflet
Răspuns la discuția concediu de maternitate
ok, deci ca sa fiu sigura ca am inteles, daca raman insarcinata in luna februarie, in iulie ma intorc la serviciu, stau 2 luni, pe urma intru in prenatal sau concediu medical, eu mai beneficiez de cei 85%?stiam ca trebuie sa am 12 luni de la locul de munca neintrerupti....
am un copil si as mai dori unul;concediul de maternitate se termina in iulie pe 10.2010, daca as ramane insarcinata in luna februarie l-as naste in noiembrie, intrebarea mea este:pot sa imi iau cele 126 de zile inainte de a naste?vreau sa beneficiez de cei 85% din salariu.
Răspuns la discuția retragerea plangerii penale
multumesc mult pt raspuns
Răspuns la discuția retragerea plangerii penale
am uitat sa spun ca este vorba de violarea unui spatiu comercial
vreau sa stiu daca se poate si cand se poate retragerea plangerii penale pentru violare de domiciliu si tulburare de posesie?in cazulin care o retrag, eu pot continua proces civil pentru daune materiale?
Răspuns la discuția comodat perioada nelimitata
nu mi-a notificat nimic inainte...pur si aimplu m-a dat afara de fata cu politia care l-au sfatuit sa schimbe yala...pentru ca proprietarul are rude in politie...maine ma voi intalni cu un avocat si voi discuta, multumescmult.Am omis sa va spun ca in continuare imobilului este o anexa lipita de apartament pentru care proprietarull si-a dat acordul sa o construiesc, pentru care eu am facut concesiune pe firma, este intabulata si are nr cadastral pe numele firmei.Concesiunea este pe 10 ani.