avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate irinuca2

Activitate irinuca2

Buna dimineata.
In urma cu 7 ani am contractat credite de la mai multe banci.Din 2009 nu am mai putut plati.In momentul de fata am 6 titluri executorii.Am poprire pe cont,iar ca bun trecut pe numele meu am o masina.precizez ca masina este luata in timpul casatoriei,deci este bun comun cu sotul.Am citit intr-un ziar ca bunul comun poate fi executat silit,dar partenerul poate face contestatie la executare.Este adevarat?
Si o alta intrebare.
Tatal meu a decedat acum 3 sapt. mama vrea sa treaca tot ce aveau pe numele meu si al sorei mele.Mie nu are cum sa-mi faca acte,dar am o fetita de 5 anisori.Poate sa-i lase fetei ceea ce trebuia sa-mi lase mie?
O poate executa banca?
Va multumesc.
Va multumesc.Sper ca acum sa stie sa calculeze si sa-mi acorde drepturile din urma.Nu ar fi trebuit sa se intereseze cei care se ocupa de salarizare?Era de datoria mea sa ma ocup de asa ceva?O seara buna si va multumesc pt raspuns
Va multumesc pt raspuns
Va multumesc pt raspuns.Postul s-a desfiintat inainte ca eu sa ma intorc la serviciu si de aceea am fost nevoita sa intru direct in concediu ingrijire copil.daca se poate i-mi puteti spune la un salariu pe cartea de munca de 2000Ron si o vechime de 4 ani ce somaj mi-ar reveni?Va multumesc anticipat
Buna ziua.VA rog din suflet ajutati-ma din nou.Nu ma mai inteleg cu cei de la servici.Ma pun pe mine sa caut actul normativ dupa care se calculeaza concediul medical imediat dupa concediu ingrijire copil.Va rog ajutati-ma.Simt ca inebunesc.Mai am o intrebare.Pot intra in somaj daca nu am mai lucrat nici macar o zi din momentul in care mi s-a terminat concediu de crestere copil.Am o vechime de 4 ani si un salariu brut de 2000 ron.Cat ar fi somajul in acest caz.Va multumesc anticipat.#-o
Discuție somaj
Buna seara.am si eu o intrebare la dvs.pe 13,11,2007 am dat nastere unei fetite.Pana pe data de 13,11,2009 am beneficiat de indemnizatie in valoare de 1000 ron.In prezent sunt in concediu medical crestere copil.As vrea sa stiu daca intru in somaj cum se calculeaza?am lucrat la firma respectiva 4 ani am avut un salariu brut de 2000 ron.Va multumesc anticipat.
in primul rand va multumesc pt raspuns.Stiu.Pana acum mi.au calculat 85%din 600 Ron.Le-am dus adeverinta pt cei 1000 ron primiti dar ei se incapataneaza si o tin pe a lor ca se calculeaza la 600 ron.Spun ca au vb cu juristi.De aceea am apelat la dvs.Vroiam sa stiu sigur.I-mi spun sa caut eu jurist sau avocat care sa interpreteze legea.Nu ar trebui sa stie ei?Va multumesc inca odata
da.sunt in concediu medical ingrijire copil bolnav din data de 13,11,2009 atunci cand trebuia sa ma reintorc la servici.
buna ziua.Va deranjez din nou.Va rog ajutati-ma din nou.Pana pe data de 13,11,2009 am beneficiat de indemnizatie.dupa data de 13,11,2009 am intrat in concediu de ingrijire copil.Indemnizatia a fost de 1000 ron.Cei de la servici spun ca acum i-mi calculeaza medicalul 85% din 600 ron, pt ca am intrat in concediu ingrijire copil imediat dupa indemnizatie.Este adevarat sau se calculeaza din cei 1000 ron pe care i-am avut timp de 2 ani?VA multumesc anticipat si astept raspuns urgent.O zi buna
Buna dimineata.Va multumesc frumos.O zi buna