avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate ianos

Activitate ianos

Am un srl si am fost dat in judecata de o firma pentru niste datorii mai vechi adica inainte de a prelua eu firma Instanta a dat castig de cauza reclamantului asa ca as avea de plata 1500 roni Daca nu platesc cs mi se poate intamla?
Discuție Omare problema
Am preluat o firma srl in luna 2 2009 si astazi am primit de la o judecatorie o citatie prin care mi se comunica faptul ca o firma in insolventa i-mi cere plata unor facturi neachitate facturi care aveau termene de achitare de 7 zile din lunile 07 2008 si 08 2008 As dori sa mentionez ca in perioada de cand am preluat firma adica luna a2 2009 si pana in prezent nu am primit de la firma respectiva nici o notificare prin care sa mi se ceara plata acelor facturi Nu inteleg cum a fost posibil sa aduca la firma marfa cu factura peste factura neachitata intr-o luna de 2000 lei si dupa aceea sa nu mai vina deloc dupa bani Problema care ma intereseaza e oare aceste datorii nu au intrat i prescriptie fiind din anul 2008 luna 07 Va rog un raspuns avizat
Sunt administratorul unui srl unic actionar .As vrea sa ma asociez cu cineva in societate Cum pot sa fac asta?
Sunt administratorul unui SRL ier intrebarea e sunt obligat sa -mi fac carte de munca sau o alta forma de angajat?Si daca da ce optiuni am
Sunt admin unui srl si am avut o angajata care a demisionat prin luna mai 2010 In luna decembrie a venit la mine si mi-a spus ca ar mai avea nevoie de o luna sa fie angajata pentru a putea sa-si depuna dosarul pentru somaj .Am acceptat pentru luna decembrie dar mentionez ca nu a efectuat nici o ora de munca la srl-ul meu iar eu am omis sa vb cu contabila despre asta adica sa-i faca lichidarea iar acum m-am trezit cu o somatie de la anaf prin care i-mi spun ca voi fi executat silit pentru suma de 2500 lei bani datorati ca angajator pentru toate darile datorate pentru un angajat.Intrbarea e cum sa procedez?
Am avut doua credite la un ifn pe care nu am mai reusit sa le platesc ramanind romer.Azi a venit cineva de la o firma de recuperari si mi-a adus o notificare pentru ex silita si mi-a zis ca daca in 2 saptamani nu platesc sume se duce in instanta.Cam cat credeti ca va dura toata treaba cu instanta?Ore am timp sa fac ceva pentru a putea iesi din aceasta incurcatura si ce ma sfatuiti sa fac?
Am un ap cu 2 camere care este girat la o banca pentru suma de 50000 ron La acea banca sunt cu ratele la zi Azi am primit de la un executor jud o instiintare ca vor sa-mi execute silit ap pentru suma de 10000 roni pe care-i datorez unui ifn unde nu am girat cu nici un bun a fost un imprumut de nevoi personale fara ipoteca sau girant Mentionez ca in prezent nu am venituri intrucat sunt somer si in luna mai se termina si somajulCe se poate intampla?
Am fost executat silit de o banca Executorul mi-a blocat contul de la banca si mi-a luat din cont suma de 8000 lei iar executarea era de 9500 lei Acum mi-a spus ca daca nu platesc restul de bani banca i-mi poate percepe penalizari si dobanzi.Se pot pune penalizari si dobanzi dupa ce a inceput executarea?
Discuție As dori sa stiu
Daca sunt administrator la un srl si am doua credite pentru nevoi personale fara ipoteca dintre care unul e in faza de executare silita pot sa-mi execute firma?
Discuție Total neclar
Am primit de la oficiul de cadastru o incheiere prin care mi se comunica urmatoarele pe apartamentul meu a fost notata oi somatie pentru o suma pe care o datorez unui ifn Mentionez ca am girat cu acest apartament la o alta institutie financiara careia i-a fost comunicata si aceasta somatie Aici scrie ca am drept de reexaminare )plangere in termen de 15 zile de la comunicare .Ce trebuie sa fac .Un sfat avizat va rog