avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate duraka

Activitate duraka

Răspuns la discuția Furt din Autoturism
ce inseamna AN? Amprente nu au fost... au cautat dar nu au avut ceva concret...
Le-am dat cativa suspecti dar au zis ca nu este nevoie pt. ca sunt foarte multi in cartier cu asemenea fapte... M-au intrebat doar de prieteni si sotie pentru ca sau mirat de ce mi-a aruncat portofelul in curte iar buletinul era sub bancheta din spate si de ce nu mi s-a furat si casetofonul si o sacosa in care aveam niste papuci
Buna ziua !
Duminica seara un individ mi-a fortat masina si mi-a sustras portofelul din buzunarul portierei fata stanga... Culmea este ca dimineata am gasit potertofelul gol, fara bani si acte, in curtea mea la 2 metri de acces. Am chemat politia s-au facut poze s-au luat amprente si hai la sectie...
La sectie mai aveau putin si ma faceau pe mine hot. Hotii cu tipar nu stau si numara banii iti iau actele si apoi iti arunca portefelul in curte si mai ales ca nu s-au gasit amprente inauntru pe buletina (care a fost gasit sub bancheta din spate) (precizez ca efractia s-a facut prin hayonul din spatele masinii adica Fiat Doblo in 7 locuri)..
Declaratii peste declarati iar la sfarsit ca depun plangere penala asupra hotului (daca va fi prins) ...
Acum intrebarea este daca pot face alta plangere pentru a putea fi luat in serios... pt ca am impresia ca doar cu aceea declaratie raman...
Pe la ora 16.00 intr-o zi doi agenti ai politiei comunitare intra in supermarketul in care lucrez si mi "ordona" sa curat aleea din fata punctului de lucru, desi doi angajati numiti de catre mine lucrau la acest lucru. Totul bine si frumos pana cand a doua zi cei doi agenti insotiti de catre o alta persoana cu o "sapca" (cred ca era vreun sef de al lor) imi cer datele personale chiar in magazin, in fata caselor de marcat in fata angajatilor si clientilor. La intrebarea de ce? "Seful" mi-a raspuns ca o sa vad dupa ce imi dau actele si sa nu indraznesc pentru ca nu am voie si amenda este mare pentru neprezentarea actelor... Inca o data refuz daca nu imi spun de ce?
Intre timp discutia continua pana la fata locului unde cei doi angajati continuau dezapazirea aleeiei, ei insistand sa ma legitimeze. Pana la urma le dau numele, seria si numarul CI fara adresa completa pe motiv de necunoastere (nu aveam actele la mine si nu sunt de mult mutat in oras). Cei trei pleca cerandule sa imi trimita un advertisment si sa ma lase in pace.
A treia sau a patra zi ma suna mama soacra ca a primit o amenda pe numele meu si catre sa platesc nu stiu cat in 48 de ore...
Nu mi se pare corect pentru ca :
1. nu am ignorat vorbele celor doi, fapt pentru care aveam doi angajati la munca
2. orice amenda sau advertisment trebuia sa vina, cred pe societate pentru ca magazinul nu era al meu...
3. nu mi s-a dat un timp in care trebuia sa execut
4. nu mi s-a dus la cunostinta pentru ce trebuie sa ma legitimez, pur si simplu m-au oprit in magazin si mi-au cerut actele, nici macar nu s-au legitimat.

Va rog sa ma ajutati cu niste idei cum pot sa scap de amenda si sa imi spuneti daca am fost vinovat... Daca puteti sa-mi dati si cateva articole din lege care imi sunt de ajutor si ce sa fac...
Va multumesc !!!