avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters119148

Activitate ContSters119148

Răspuns la discuția promovare sau recrutare arhitect
Buna ziua,
Am urmat cursurile postuniversitare la Universitatea Tehnică "Gheorghe Asachi" din Iasi facultatea de arhitectura G.M. Cantacuzino cu durata de 1 an 2012-2013 ,iar cursurile se tineau sambata...de unde sunteti?
Buna ziua,
Lucrez din 2002 la primaria unui orasel mic (infiintat in 2004), am inceput cu inspector resurse umane pana in 2009, iar din 2009-2013 am trecut prin dispozitia primarului ca inspector urbanism. In prezent am functia publica- inspector,Grad profesional- principal, Gradatie -4,Clasa – 41,Salariu-1098. In organigrama este functia de arhitect care are in subordine inca 4 posturi.Problema e ca eu am terminat facultatea de drept in 2000(4 ani), am facut cursuri de urbanism de 1080 ore in 2009, iar acuma am terminat studii postuniversitare de urbanism si amenajarea teritoriului conform OUG 7/2011 pentru modificarea Legii 350/2001 privind amenajarea teritoriului. Intrebarea este : Cum as putea ocupa functia de arhitect sef, prin promovare , prin concurs sau prin dispozitie? Mentionez ca lucrez singur in acest compartiment, problema ar fi de ....salar.
multumesc!
Răspuns la discuția Una intrebi si alta raspunde OPC
buna ziua, nu prea e clar...ca din principal la achitarea a 50% a ramas ce a fost initial..
Buna ziua,
Am avut un credit la un CAR, l-am achitat in totalitate dar mi se pare ca am dat c-am mult si aici ma refer la utmatoarele aspecte:
1- am restituit in avans aproximativ 50% din suma iar suma de la dobanda nu a fost recalculata conform contractului,
2- cand am achitat rate mi s-a eliberat chitanta numai pe dobanda, nu si pe rata, in contract scrie ca rata de la imprumut se achita cu rata de la dobanda,
3- contractul a fost prelungit de doua ori(cu aproximativ 1500 lei) iar in contarct nu este prevazuta aceasta clauza.
Am sesizat OPC iar ei au raspuns :
-reclamatia dvs este neantemeiata”….pentru ca :”Nemultumirile dvs. legate de o eventuala suma pe care o mai aveti de achitat nu pot fi contestate decat daca in prezenta cauza efectuati o expertiza contabila”….de ce??? Nu am spus nimica ca ar mai fi ceva de plata …contul este inchis, creditul este achitat …. Dar domni cred ca nu s-au uitat bine pe documente...am scris la OPC Bucuresti si ei au sustinut aceiasi prostie ...Ce parere aveti dumneavoastra ?
Mentionez ca dupa ce am dat 50% si am vazut ca ei nu au scazut soldul la dobanda nu am mai platit (o prostie pe care am facut-o), am fost executat silit, am mai platit alta 1000 lei cheltuieli( suma ce mi se pare corecta)