avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate Stoica Monica-Luminita

Activitate Stoica Monica-Luminita

Răspuns la discuția pensie de urmas
Singura solutie este ca mama sa accepte 50% din pensia tatalui meu, sau sa ramana cu pensia ei?
Nu poate primi un ajutor de urmas?
Daca ramane cu pensia ei este jumatatea pensiei urmasului. In doi era mai usor de supravietuit decat unul singur cu 550 lei, cazul mamei. Au avut 58 de ani de casatorie.
Ar trebui sa mai existe un ajutor pentru cel ramas singur, dupa decesul consoartei.

Va multumesc, si astept un raspuns.
Discuție pensie de urmas
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Tata a decedat, el avea o pensie dubla fata de-a mamei.Acum mama a ramas singura, iar pensia ei este insuficienta pentru a acoperii toate cheltuielile de zi cu zi.

Mama ar putea renunta la pensia ei, si s-a primeasca a tatalui meu???

Sau, ce este de facut in acest caz? si cum sa procedez?
In oricare din situatii, indrumati-ma unde sa merg si ce acte sunt de facut.

Va multumesc anticipat si astept raspunsul d-voastra pe mail la adresa: stmonica_16@yahoo.com
Răspuns la discuția asigurare de locuinta !!!
Act de proprietate legal nu avem. Avem o promisiune de vanzare-cumparare intre noi si firma de constr. Nu am semnat nimic la notar, nici adresa si nr. de casa nu avem (nu reiese ca suntem proprietari cu drept).
In CF-ul pe care l-am primit de la ei apare ca si proprietar firma de constr. si banca cu care lucreaza ei.
Azi am vb cu o d-na de la asigurari,i-am explicat situatia, si concluzia este aceiasi....firma constructoare trebuie sa intocmeasca aceea asig.Doar cand vom fii intr-un act legal atunci se v-a transfera si asig. de loc. printr-un act aditional.Este asa?

Va multumesc mult si mai astept pareri.
Cu stima Monica.
Răspuns la discuția asigurare de locuinta !!!
Deci in consecinta...firma in cauza trebuie sa ne plateasca asigurarea. V-am intrebat ptr a fii sigura,cei de la firma de constr. se codesc...dar acum am inteles de ce.
Multumesc.
Buna ziua, intrebarea mea este: cine trebuie sa faca aceasta asigurare pe locuinta in care locuim,avand in vedere ca nu suntem inca proprietari.Proprietar este firma de constructii care au executat imobilul.Noi nu suntem inca in CF,decat dupa terminarea ratelor(cred).
In cazul acesta .....cine? ....firma constructoare, noi,sau jumate-jumate! (platita)
Va ROG un raspuns cat mai repede posibil....eu am vb cu o pers din firma de constr. dar nici acum nu m-au pus in tema ....:(:(
Va multumesc
Monica
Răspuns la discuția f. important ptr mine...
Stoica Monica-Luminita a scris:

Cum ar trebui sa incep aceasta procedura...va intreb sa nu gresesc si sa incep cu inceputul....astept cu nerabdare raspunsul d-voastra.
Multumesc mult.
Răspuns la discuția Angajare dupa somaj
Multumesc f. mult.
Monica.
Buna ziua,am somaj pana la sfarsitul lui aprilie.De la 01.o4. am primit oferta de angajare.Cum trebuie sa procedez ptr incheierea somajului.?
Si din cate stiu eu statul trebuie sa-mi de-a ceva bani ptr ca mi-am gasit de lucru mai devreme de incetarea somajului?
Daca ei nu spun nimic?, unde trebuie sa le "aduc aminte"....ptr a primii si acesti bani,ei nemiscand un deget ptr a-mi gasi un loc de munca.

Firma care ma angajeaza ce avantaje si dezavantaje are ca a angajat un somer? dar eu? parca stiu ,ca nu au voie sa ma dea afara pe o perioada de 2-3 ani?
Astept sa ma lamuriti in toate aceste detalii.va multumesc
Monica.
Răspuns la discuția ceva provizoriu sau....nimic!
Multumesc mult,am sa iau legatura cu un avocat.
Chirie sau despagubire ...???

Buna ziua, am un teren extravilan(acum intravilan cu acordul Primariei de a se construi casa... ), si pe acest teren eu am un stalp de la Electrica,care practic ma incurca.Suneti-mi daca pot cere despagubire sau o chirie lunara ptr ca sta pe proprietatea mea acel stalp de inalta tensiune.Sau daca nu ...atunci ce se poate face in acest caz !!!
Va multumesc.
Monica