avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate cami26

Activitate cami26

Buna ziua, doresc sa va expun urmatoarea situatie: tatal meu a decedat in 1991 si am facut succesiunea impreuna cu fratele meu pentru un teren arabil si un loc de veci. Pentru teren am facut separat succesiunea deoarece acesta era pe acelasi titlul de proprietate cu fratii tatalui meu. In schimb, pentru locul de veci, dupa ce a decedat si mama mea, anul acesta, am observat pe certificatul de mostenitor ca a fost dezbatuta la notar succesiunea pentru 1/2 din acesta, cealalta jumatate ramanand in posesia mamei. Adica eu si fratele meu avem fiecare 1/4 din acesta. Am convenit impreuna cu fratele meu sa ii las lui locul de veci, adica sa renunt la mostenirea din partea lui tata (inclusiv la partea lui mama). Dar mama mai avea si un teren arabil de 1 ha. La jumatatea mea din acest teren nu doresc sa renunt. Intrebarea mea este: daca in cazul in care doresc sa deschidem succesiunea la notar si renunt la locul de veci ca mostenire, imi poate ramane 1/2 din terenul arabil? Sau daca renunt la locul de veci acest lucru insemna ca renunt la toata mostenirea de la mama? Multumesc.
Buna ziua,

As dori sa stiu ce actiuni ar trebui sa mai intreprind pentru rezolvarea unei situatii destul de neplacute:
Vecinul de langa casa pe care am construit-o recent si-a extins si el locuinta pe hotarul ce delimiteaza cele 2 proprietati, construind 2 ferestre care dau in curtea noastra.Am aflat ca acesta nu are nici autorizatie de construire si nici mutatie in locatia respectiva.
In situatia de fata am parcurs urmatorii pasi:
- am depus o petitie la Primarie, inca din luna noiembrie 2009 ,cu privire la ilegalitea constructiei realizate de vecinul nostru (nu am primit inca raspuns oficial)
-am depus petitie la Inspectoratul Teritorial in Constructii de la care am primit imediat raspuns ca au inaintat Primariei cererea spre solutionare
- de asemenea, am depus petitie si la Directia Judeteana pentru Cultura, deoarece constructiile se afla in Centrul istoric al orasului - au invocat incalcarea art.615 din codul civil si au inaintat petitia spre Primarie si Inspectoratul Terit. in Constructii.
Intre timp am primit telefon de la o inspectoare din Primarie care ma anunta sa ma prezint cu autorizatia mea de functionare deoarece vecinul a depus si el o reclamatie.I-am explicat doamnei ca demersurile noastre de construire a casei sunt perfect legale si ca timp de 2 ani de la achizitionarea imobilului vechi din Centrul istoric, inca din anul 2007, am parcurs legal toti pasii obtinand pe rand avizele necesare de la culte, autorizatia de desfiintare, studiul arheologic, avizele necesare autorizatiei de construire, inclusiv autorizatia si prelungirea acesteia pana in august 2010.Fapt pentru care, in final, i-am adresat intrebarea daca poate solutiona problema solicitata in petitie, adica interzicerea utilizarii ferestrelor la noi in curte.Am primit raspuns evaziv cum ca domnului i se va da amenda ca nu are autorizatie si ca acesta a depus o reclamatie care trebuie sa o ia in considerare.
Am fost intrebata chiar de doamna inspectoare, daca vecinul reclamat este din lumea interlopa....a aflat in schimb ca nasul acestuia lucreaza in primarie.In cazul acesta presupun ca vecinul reclamat a fost sfatuit chiar de functionarii primariei sa depuna la randul sau o petitie, sperand astfel ca va scapa de rigorile legii.
Cum sa procedez in continuare in situatia in care se intelege foarte bine caci cu Primaria nu rezolv nimic?
Multumesc,