avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate norocel73

Activitate norocel73

M-am exprimat eu gresit. Revin cu completari. Deci, creditul garantat cu ipoteca, n-are nicio legatura cu avalizarea biletelor la ordin. Varul meu a luat intai un credit pe numele lui, vroia sa-si cumpere un apartament, si cum respectivulapartament nu era inca finalizat, a pus in garantie apartanmentul socrului lui.
Biletul la ordin e pe altceva. Mai demult a fost angajat la o firma si firma respectiva a luat un creddit pentru construirea unui complex rezidential. Conform uzantelor bancii, pentru aprobarea creditului s-a cerut avalizarea in alb a unor BO. Varul meu a avalizat biletele, la rugamintea patronului acelei societati, nestiind ca va fi tras in piept de acesta. Firma, intre timp a intrat in procedura insolventei
Acum banca respectiva, ce a acordat creditul firmei ,si pentru care firma are garantie teren, l-a somat pe varul meu sa achite creditul acesta, ca avalist.Varul meu nu are atatia bani, si banca nu l-a putut executa, neavand acesta nici un bun pe numele lui.
Insa varu lmeu are creditul lui personal, in derulare. Daca banca ce a acordat creditul pentru firma il urmareste pe el,si constatand ca n-are bunuri personale, ii blocheaza toate conturile, varukl meu mai poate plati ratele lunare la creditul lui?
Sunt 2 lucruri diferite. creditul lui, pe numele lui, cu garantia casei socrului, si creditul firmei unde a lucrat si la care el a avalizat BO.?
E speriat de situatie varul meu. Cineva de la banca a zis ca atata timp cat a luat el credit si-si achita ratele, banca are prioritate ,daca cumva, o alta banca, chiar si aceeasi,ar solicita blocarea conturilor, pentru niste BO avalizate. Se poate bloca banca pe banca, si credit pe credit?
Ce credeti ca se poate intampla. Ce mai poate face varul meu?
Va multumesc anticipat, in numele lui, pentru raspunsul dvs.
in urma cu ceva timp un var de al meu a luat un credit bancar garantat cu ipoteca. Ulterior, bazandu-se pe buna intentie a unei firme la care lucra, a avalizat niste bilete la ordin in alb. Firma respectiva e in insolventa acum.
Banca s-a indreptat, logic, pentru recuperarea creantelor catre varul meu, desi are garantii materiale, terenul pentru care s-a acordat creditul respectiv, avalizat cu Biletele in alb.
Intrebare: afecteaza cumva creditul bancar pe numele varului, si garantat cu ipoteca, daca banca ii blocheaza conturile pentru BO in alb? Cum poate iesi din situatia asta?
Exista vreo lege bancara sau de alta natura, care sa-l lase sa-si achite creditul bancar cu ipoteca ( ca sa nu piarda casa socrului sau) chiar daca e urmarit de banca pentru Biletele la ordin avalizate?
Rog un sfat