avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Activitate anca_mih

Activitate anca_mih

Buna ziua.
Am primit o firma cu profil de activitate dezmembrari auto, nou infiintata. Documentandu-ma, am vazut ca cea mai frecventa monografie este cea cu inregistrarea pieselor obtinute din dezmembrare in corespondenta cu contul 7588 (6024=3024 si 371=7588) pe considerentul, corect de altfel, ca folosirea lui 7588 si 6024 echilibreaza rezultatul. Avand in vedere ca la vanzarea pieselor se inregistreaza venit din vanzare si ca firma este microintreprindere, consider ca aceasta monografie nu este una avantajoasa pentru client, asa ca am incercat sa gasesc alte corespondente contabile.
Va rog sa-mi spuneti daca este corect sa consider procesul de dezmembrare ca fiind unul de productie si sa fac inregistrarea folosin 345 si 711 sau as putea sa fac inregistrarile astfel?
Achizitie vehicul de la pers. fizica: 3024= 462 cu plata 462=5311
Dezmembrare: 371= %
3024
378
vanzare: 411= 707

scaderea din gestiune: % = 371
607
378
Sau, in ideea folosirii contului 7588, ar fi corecta monografia:
- achizitie: 301=401
- dezmembrare : 601=301
- obtinere piese: 3024= 7588
- vanzare : 411=3024
In acest caz as inregistra veniturile inaintea vanzarii efective a pieselor.

Va rog sa-mi spuneti ce opinie aveti in folosirea fiecareia dintre monografii, daca observati vreo eroare in rationamentul meu si sa-mi sugerati eventuale materiale, carti de specialitate, care m-ar putea ajuta sa ma documentez pe acest domeniu.
Va multumesc.
Exact asta am spus si eu cand am primita raspunsul de la Casa Judeteana de Sanatate, dar cei de CNAS mi-ai scris asa:"sumele nu mai pot fi recuperate daca a fost depasit termenul de 90 zile , termen in care beneficiarul era indreptatit sa le solicite,prin beneficiar intelegand atat angajatorul cat si angajatul sau persoana fizica platitoare de contributie."
Eu,ca si societate, depasisem acest termen la data modificarii OUG 158/2005, ultimele sume de recuperat fiind din luna Ianuarie 2010,dar ma incadram legal in prevederile ordonantei dinainte de modificare.
De aceea, as dori sa stiu daca mai sunt si alte societati in aceeasi situatie si ce demersuri as mai putea face sa recuperez aceste sume.
Daca CNAS are dreptul sa isi recupereze creantele in 5 ani, noi de ce am avea doar 90 de zile sa recuperam sumele care ni se recupereaza?
Poate gresesc, dar am sentimentul amar ca am prejudiciat firma la care lucrez pentru ca am respectat legea...
Va rog sa ma sfatuiti ce demersuri ar trebui sa fac pentru a putea recupera de la CAS, din fondurile FNUASS, banii aferenti unor concedii medicale salariatilor in perioada 2008- Ianuarie 2010.
Prin schimbarea OUG158/2005, incepand cu 2010 putem recupera banii de la FNUASS doar pentru ultimele 90 de zile.Dupa publicarea OUG 117/2010, am trimis adrese atat la Casa Judeteana de Sanatate cat si la CNAS,in speranta ca imi vor spune ce alternative am pentru recuperarea acestor sume, dar ambele raspunsuri au constat in citarea art.38 si art.40 din OUG 158/2005, asa cum au fost modificate prin OUG 36/2010,respectiv OUG 117/2010. In adresa primita de la CNAS se spune in plus ca sumele ce au depasit 90de zile nu mai pot fi recuperate.
As dori sa stiu cum ar trebui sa procedez si cui as putea sa ma adresez pentru a putea recupera aceste sume, tinand cont ca sunt sume care au fost platite beneficiarilor de concediu medical si sunt inregistrate in evidentele societatii ca fiind creante de recuperat de la bugetul de asigurari sociale. Eu consider ca in perioada 2008-2010 am lucrat respectand legea in vigoare deoarece OUG 158/2005 prevedea recuperarea ulterioara a sumelor platite drept indemnizatii,fie din contributiile datorate in lunile urmatoare(conform art.38) ,fieprin cerere in urmatorii 3 ani De aceea mi se pare inacceptabil ca societatea pentru care lucrez sa piarda definitiv acele sume.
Ma puteti ajuta, va rog, sa gasesc o solutie?
Va multumesc.