avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate carpinisan

Activitate carpinisan

Răspuns la discuția acordare sporuri grupa I si II
multumesc din toata inima
va rog sa imi spuneti ve acte trebuie sa anexez la cerere si ce sa cer concret: acordarea sporurilor pentru grupele I si II sau recalcularea pensiei?
Răspuns la discuția acordare sporuri grupa I si II
punctaj 1,44498 de pe cuponul de pensie din luna martie
Răspuns la discuția acordare sporuri grupa I si II
Stagiul complet de cotizare trecut la litera F este 36,12459.
Buletinul de calcul a fost emis in data de 16.05.2006.
Nu s-a aplicat nici o prevedere a legii in luna octombrie 2008.
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca mama mea care a iesit la pensie la data de 01.05.1990 la limita de varsta si are vechimea totala in munca de 45 ani 01 luni 23 de zile din care vechime efectiva in grupe de munca: grupa I 21 ani 04 luni 01 zile si grupa a II 13 ani, 03 luni si 22 zile beneficiaza de majorarea care s-a acordat din ianuarie 2011 pentru grupele I si II de munca?
Multumesc din suflet.
Conform noii legi de salarizare, am primit a6 clase si un coeficient de ierarhizare de 1,45. Am functia de bibliotecar cu studii superioare. Un fluturas de salar pentru luna februarie apare astfel:
Numar clase de salarizare conform legii 284 16
Coeficient de ierarhizare conform legii 284 1,45
Salar conform grilei 2019
Dimensiunea normei 1
Salar conform incadrarii 2019
Numar de zile lucrate 20
Salariul pentru timp lucrat 2019
Contributie la fondul de somaj 0,50 10
Contributie la fondul CAS 10,5% 212
Contributie la fondul CASS 5,50 111
Sindicat 4
Venit impozabil 1682
Deducerea 130
Baza de calcul 1552
Impozit 16,00 % 248
Cont personal 1434
Va rog sa imi spuneti daca salariul meu este calculat corect, avand in vedere ca bunctia de bibliotecarcu studii superioare a fost considerata identica cu cea de corepetitor II.
Va multumesc mult.

Va rog sa imi spuneti daca conform legii 284/2010, functia de bibliotecar scolar cu studii superioare si vechime in invatamant de 21 ani este corect echivalata cu functia de corepetitor II, avand un coeficient de ierarhizare de 1,45 si un numar de clase de salarizare conform aceleiasi legi de 16. Salar conform grilei 2019, iar net 1434.

Multumesc.
Buna dimineaţa,
Sunt Elena şi vă mulţumesc pentru răspunsul dat intrebării de ieri. Întrebarea mea este daca soacra poate face testement pe fiica ei fără dezbaterea succesiunii dupa socrul meu, ştiindu-se faptul ca mai are un fiu (pe soţul meu), fără ca acesta (soţul meu) să ii dea certificatul de naştere al lui.
ªi a doua întrebare este dacă soţul meu poate cere dezbaterea succesiunii numai cu copia după certificatul de deces, şi cu certificatul lui de naştere.
Cu deosebit respect,
Elena.
Bună ziua,
Mă numesc Elena şi vreau sa vă rog să mă lămuriţi în soluţionarea unei probleme:
socrul meu a murit de 8 luni, soţul meu mai are o soră care traieşte împreună cu mama lor în casa părintească. Deoarece soţul meu nu ii dă copia după certificatul de naştere fiindca mama sa nu vrea sa ii dea decât 15 ari de pamânt şi din casă nimic, soacra mea ar putea să facă succesiune fără soţul meu, sau poate să facă testament pentru fiica sa(sora sotului meu)?
Vă rog să ne ajutaţi şi să ne spuneţi în situaţia prezentată mai sus ce ar putea face soţul meu pentru a dobândi ceea ce i se cuvine după moartea tatălui său.
Cu deosebit respect şi mulţumire pentru sprijinul acordat,
Elena.
Discuție mostenire
se poate face contract pe casa fara a se face succesiune?