avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate Letycia

Activitate Letycia

Răspuns la discuția Respingere dosar somaj....
Va multumesc pentru raspunsuri !
Răspuns la discuția Respingere dosar somaj....
In perioadele 07.05-23.06.2010 am fost...in cautarea unui loc de munca...adica niciun statut :) deoarece am plecat prin demisie... 13.04.2011-13.04.2013 CCC pana la 2 ani... 13.04.2013-10.02.2014 tot casnica deoarece firma de unde am intrat in CCC se afla in insolventa...
Răspuns la discuția Respingere dosar somaj....
Sa inteleg ca trebuiesc sa fie 12 luni lucrate consecutiv fara intrerupei?
Conform desfasuratorului stagiului de cotizare am 1 an ,9luni si 3 zile de la ITM Timis si 3 ani,2luni si 3zile de la ITM Bucuresti....
Va rog sa ma ajutati sa inteleg prescurtarile de pe desfasurator si daca puteti sa imi spuneti care dintre coloane se calculeaza....

Baza de calcul
Contributia datorata
TC
NOL
NON
NOEL/NOS
NOSST/NZSST
SB
TASCA

Va multumesc mult!!


Buna ziua ,
Am depus actele de somaj in data de 20.02.3014...mi s.a dat carnetul de somer iar astazi cand m.am prezentat pentru viza lunara mi s.a spus ca dosarul a fost respins pe motivul neandeplinurii stagiului de cotizare la somaj in ultimile 24 de luni....precizez ca in perioada 13.04.2011-13.04.2013 am fost in concediu de crestere copil pana la 2 ani....mi s.a cerut la depunerea dosarului stagiul de cotizare de la fostele locuri de munca....am cavut contracte de munca cu norma intreaga dupa cum urmeaza :
01.10.2005 - 01.04.2008
01.07.2008 - 07.05.2010
23.06.2010 - 01.01.2011
13.04.2011 concediu de crestere copil 2 ani
Cum se calculeaza stagiul de cotizare , 2 ani anterior concediului de crestere copil??
Va multumesc anticipat!

Buna ziua ,
Am lucrat la o firma in Bucuresti dar care avea sediul social in Timisoara , dupa ca am incheiat activitatea la aceasta firma. ITM Timis a trimis carnetul meu de munca catre ITM Bucuresti . Intre timp eu angajandu.ma la Mic.ro , am cautat cartea de munca la ITM Bucuresti dar nu a fost de gasit . Intrand in concediu de crestere copil in luna aprilie 2011 , o perioada de timp nu am mai cautat carnetul de munca , in primavara acestui an am inceput din nou sa merg pe capul lor sa imi recuperez carnetul de munca...dupa atatea insistente , am reusit saptamana trecuta sa aflu ca de fapt carnetul meu de munca fusese ridicat de o doamna de la Mic.ro si ridicand din umeri angajata ITM mi.a dat o copie a documentului semnat de reprezentanta Mic.ro , spunandu.mi sa o caut ca este la ei.......:O unde as putea eu oare sa caut acest carnet de munca avand in vedere ca firma a intrat in insolventa...am intrebat la firma de recuperari dar acestia nu imi dau niciun raspuns....va rog sa ma ajutati , sunt disperata.....incerc sa imi bag somajul dar in lipsa carnetului de munca nu pot... unde pot cauta carnetul de munca daca firma este in insolventa ? Mai am dreptul la somaj daca in luna aprilie a acestui an am terminat CCC pana la 2 ani? Va multumesc anticipat!
Am trimis mail la ITM Timis dar nu am primit niciun raspuns , inca mai am scrisoarea in care mi se comunica , ca a fost trimis carnetul de munca la ITM Bucuresti... Cei de la Bucuresti ridica din umeri...Cine va fi tras la raspundere pentru asta ? Cred ca nimeni... voi fi tot eu... voi pierde timpul cu alergaturi si bani irositi aiurea.... of... Romania... Va multumesc pt raspunsuri
Buna ziua ! Am fost in concediu de crestere copil pana la 2 ani , copilul a implinit doi ani in luna aprilie , firma unde lucram in momentul intrarii in concediu a intrat in faliment , am primit prin posta actele necesare pt depunere somaj . Intrebarea mea este pana cand pot depune actele pt somaj si cum se procedeaza ? Mentionez faptul ca nu imi gasesc carnetul de munca , acesta fiindu.mi trimis in anul 2010 de catre ITM Timis la ITM Bucuresti , iar de atunci il tot caut si nu.l gasesc niciunde . Va multumesc anticipat!
Va multumesc pt raspuns !
Buna ziua , as dorii sa imi spuneti pana cand se primeste indemnizatia pt cresterecopilului pana la 2 ani ? Pana in luna cand acesta implineste 2 ani sau doi ani din momentul in care ai primit decizia ? Va multumesc foarte mult !
Nu avem sindicat , si sincer habar nu am de unde sa fac rost de acestea . . .

Va multumesc !