avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate eu_fac_viitorul

Activitate eu_fac_viitorul

buna seara,

as dori o informatie in contextul de mai sus, dar corelat si cu oug 20/2016 respectiv normele metodologice...... mai exact...nu reusesc sa+'mi dau seama la cine se refera acest oug, mai exact la ce tip de "garda", la garda de 12/24 sau la acele garzi la domiciliu. imi puteti oferi mai multe informatii despre salarizarea in baza oug 20, cum se procedeaza, se fac acte aditionale, se modifica in ccm, se fac contracte de munca exclusiv pentru garzi? multumesc
daca este limita de varsta (adca indeplinire conditii de varsta si stagiu de cotizare)...atunci ii incetezi cand face 65 ani; adica m-am nascut in 20.09.1950, atunci cim inceteaza cu 56 c, pe data de 20.09.2015; asta inseamna ca ii faci decizie de incetare cu data de 20.09.2015!
daca vorbim de limita de varsta cu reducere de varsta de pensionare (care se inceteaza tot cu 56c), atunci ii depui dosarul anticipat cu 5 ani sa spunem (pt 22 ani lucrati in grupa 2a de munca), si cand iti vine informare de la casa de pensii , ii faci incetare CIM. Te-am lamurit?
buna,
deci, daca vorbim de:
1. "data indeplinirii cumulative a conditiilor de pensie pentru limita de varsta", si data respectiva este luni 24.08. 2015, atunci CIM inceteaza luni 24.08.2015;
2. daca vorbim de limita de varsta cu reducere de varsta de pensionare (vezi grupele de munca), atunci, ii depui dosarul, si cand ai primit instiintare scrisa de la Casa de pensii, ii faci incetare (de ex: instiintarea ajunge la tine pe 24.08 la ora 2, cand omul este deja in productie, sau este pe teren si vine peste 2 zile, sigur ca ii incetezi cim cu ziua imediat urmatoare, sau cand revine de pe teren, doar nu ii zici sa lasde masina, scule, etc in timisoara ca sa isi faca fisa de lichidare)
3. daca vorbim despre gr 1 si 2 de invaliditate, ii faci incetarea cand primesti hartia de la comisia de expertiza a casei de pensii,
4. daca vorbim despre gr 3 de invaliditate, cand primesti hartia de la comisia de expertiza, ii faci dosar de PROPUNERE de pensionare si ii incetezi CIM cand primesti instiintare de emitere decizie pensie de la casa de pensii.
sper ca te-am lamurit
Răspuns la discuția Grupa de munca a II a
depinde unde a lucrat efectiv; pentru ca, conform legii 50/90, grupa de munca se dadea pentru conditiile de munca, si nu pt functia avuta; daca lucrai la firma Z care se invecina cu statia de epurare a altei firme, aveai grupa de munca pentru aerul pe care il inhalai zilnic; eu ce as dori sa punctez, este altceva: cum isi permite o casa de pensii sa nu valideze niste adeverinte de grupa, asa dupa "ochi"; daca tin sa le valideeze, atunci sa le si elibereze tot ei, si tot ei sa returneze banii primiti pentru cei pt care s-a cotizat odata demult, pe acelasi motiv ca.."functia nu ar fi trebuit incadrata in grupa de munca"
Răspuns la discuția Semnez sau nu?
asta daca le cunosti. imi poveste cineva cum ca intr-un asemenea act intern se facea referire la targetul, in anexa cutare, dar ia-o de unde nu-i; iar cand o solicti ti se spune ca este confidentiala. cui te adresezi? patronului pe care il doare undeva ca el isi va primi mereu leafa ; itm-ului care daca ai facut o plangere suna la patron sa-l anunte ca a fost reclamat?
Răspuns la discuția Semnez sau nu?
desigur freeelis, ideea este sa semnezi, cu alte cuvinte iti exprimi acordul, firma scrie rapid un RI in care mentioneaza ca daca nu semnezi, esti pasibil de concediere si....... adio si n-am cuvinte
Răspuns la discuția Semnez sau nu?
este un punct de vedere corect doamna...dar traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul; doamna spunea ca lucreaza la stat, adica acolo unde se fura int-ro veselie, vorba aia cu banii publici poti sa te joci. Cunoasteti asemenea firme care sa faca evaluare de performante reala, menita sa stmleze performanta si productivitatea? Ne puetti da niste nume? ne puteti spune un grad de retentie din acele firme? pentru ca un angajat motivat nu pleaca la o alta firma, in schimb unul demotivat de mediul organizational intern impusca fuga cu prima ocazie.
Răspuns la discuția Semnez sau nu?
Lamuriti-ma va rog, asa cum inteleg din intrebarile si raspunsurile anterioare, angajatul nu are decat obligatii? In cazul in care angajatorul iti fixeaza intentionat niste targeturi atat de inalte incat sa nu le atingi, maine iti strange mana si la revedere, nu-i asa?
Răspuns la discuția incetare CIM conf art 81 alin 7
Care este diferenta dintre 81.1 ai 81.7; juistii nostri afirma ca 81.1 este definitia demisiei si ca nu se inchide niciodata CIM-ul cu acest articol; un alt consultant a afirmat la fel; rentrop & straton, afirma ca doar daca renunti partial sau total la preavz, ca angajator, folosesti 81.7, daca nu, folosesti 81.1. Cum este corect?
sigur ca se poate; conform Codului muncii, contractul de munca inceteaza de drept la data implinirii varstei si stagiului complet de cotizare; Daca mama dv are grupa, si vrea sa se pensioneze cu 5 ani mai devreme - asta in cazul in care are 22 ani de grupa 2, este un drept al ei, angajatorul neputand face nimic in aces sens, pentru ca dosarul de pensie se inainteaza de titular sau de o persoana mandatata in acest sens. Daca angajatorul a emis decizie de incetare CIM, contestati-o, el poate constata o incetare de cim in cazul pensionarii pe limita de varsta pura, adica fara grupa