avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Activitate adi_vor

Activitate adi_vor

buna ziua
ma puteti lamuri cum se mai trimit procesele verbale de amenda prin posta?

am primit unul in cutia postala intr-un plic deschis probabil lasat personal si stiam ca se trimit prin confirmare de primire prin posta. si daca este corecta modalitate unde este specificat in lege.
multumesc!
Discuție Amenda 112
Buna ziua !
am ridicat o recomandata...de la politie...am crezut ca o fi vreo amenda de radar ceva...zic...asta e o platesc si gata . cand ce sa vad....ce-i drept o amenda...si ce-i drept de la politie ...de la politia din CAMPINA ...de la GARA din campina unde am votat eu pe 22.11.2009 am votat in 22.11, iar procesul s-a intocmit in lipsa in data de 11.12 la 3 saptamani ! si a ajuns la mine in data de 22.01.2010( in total 2 luni ! ). povestea e ca atucni au facut niste ...politisti... misto de mine stand la coada sa astept sa votez...ceea ce mi s-a parut total deplasat din partea lor.. lucru ce m-a deranjat dar NU AM COMENTAT NIMIC ! .,..dar cel mai mult m-a deranjat ca atunci cand mi s-au dat buletinele de vot mi s-a spus ... "stampila o luati de pe geam"(acesta fiind la jumatare de metru de usa dela intrarea in sectia de votare si la aproximativ 3 metrii de masa unde se afla comisia de votare) de catre o persoana din comisia de votare.. hm ! am zis eu...si am luat-o si am votat...de pe geam fireste!!!! cand am plecat le-am zis celor din comisie ca nu este normal ca stampila sa NU stea pe masa lor si sa fie INMANATA votantului CI sa stea pe geam....si sa o ia cine vrea de-acolo cand vrea! in momentul ala un domn din comisie imi spune..."ce vii tu cu mofturi de bucuresti" si ii spun ca de fapt sunt din campina de fel...si plec dezamagit de situatie...si jignit...cand am pleacat, in masina ma hotarast sa fac ceeea ce ar fi facut un cetatean normal! si sun la 112 pentru a sesiza neregula in procesul de votare...conform cu ceea ce se spunea in mass-media. ei bine...le povestesc eu ce si cum (eu deja plecasem) iar interlocutorul IMI DA DREPTATE SI MA ASIGURA CA VA TRIMITE UN ECHIPAJ SA VERIFICE ( din pacate echipajul a fost chiar acei ... politisti...care facusera misto de mine mai devreme-lucur care din pacate acum imi dau seama ca nu l-am specificat in apelul de la 112) dar eu nu aveam de unde s a stiu asta!!!) si primesc proces verbal de la politie ca , chipurile au fost si au verificat si nu era nimic in neregula, drept pentru care m-au incadrat la alertarea falsa a agentiilor de interventie, si mi-au dat amenda de 500 de lei . mi s-a urcat sangele la cap cand am vazut !!!! nu altceva...
Intrebarea mea este daca vi se pare normal ceea ce se intampla, si cu atat mai mult daca mai exista astfel de cazuriin toata tara, pentru ca am impresia ca aceasta situatie va aparea de foarte multe ori, tocmai pentru a ascunde neregulile aparute in procesul de votare adica a MUSAMALIZA CUM SE SPUNE IN TERMENI ROMANESTI cat si pentru, fireste...a face rost de bani la buget!!!!
Astept pareri despre acest caz. eu am sa apelez in instanta pentru a mi se face dreptate!si am sa apelez si la presa pentru a face cunoscut abuzul facut de POLITIA ROMANA!!! Multumesc frumos ! Si o zi buna !