avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate oprea alina

Activitate oprea alina

buna. incepand cu martie intrep. indiv. are operatii atat in contul in lei cat si in contul in euro. cum intocmesc in aceasta situatie RJIP, REG. CASA. mai am nevoie si de alte rapoarte in aceasta situatie? imi puteti detalia modul de inregistrare a acestor op. in valuta? multumesc
buna. la o firma ce comercializeaza metraje,perdele,draperii,etc, care sunt normele admisibile de perisabilitati, avand in vedere ca in cursul unui an se regasesc multi metri de materiale decolorate, defecte in special cele expuse in geam,etc. am gasit doar pt. produse alimentare, farmaceutice,etc dar nu gasesc pentru acest profil. va multumesc si astept cat mai repede opiniile dvs.
deci toate aceste acte tb.pentru fiecare punct de lucru? nu se pot tine toate impreuna la sediu, avand in vedere ca vanzarea se aduna zilnic? puteti sa imi dati si o lege, ceva sa am la baza. va multumesc
buna. multumesc tuturor pt. raspunsurile date. am o alta nelamurire. daca o intrep. indiv. are mai multe puncte de lucru, care sunt actele obligatorii cf,legii sa le detina la fiecare punct de lucru, si daca contabilitatea se poate face doar la sediu adunand vanzarile de la fiecare punct de lucru.
referitor la angajati care sunt declaratiile si documentele ce tb depuse pentru ei?
va multumesc
buna. am o intrebare referitoare la creditarea intrepr.indiv. cu numerar la inceputul activitatii. se trece aceasta creditare si in registrul jurnal de incasari si plati, sau registrul ramane pe minus si pt. creditare se deschide fisa operatii diverse?
casa de marcat se amortizeaza sau se scade cu suma totala pe cheltuieli? presupun ca trebuie trecuta in registrul inventar. astept raspunsurile celor mai experimentati decat mine in materie de intrepr. indiv.
multumesc
buna. in sept.2010 am deschis o intreprindere individuala neplatitoare de tva. aduc de vanzare inghetata de la un furnizor din ungaria care este tot neplatitor de tva. intrebarea mea este:
1. care este plafonul care tb. sa-l ating pentru a deveni platitor de tva
2. ce declaratii in plus tb sa fac pt. acest comert intracomunitar.
la finante mi-au spus ca tb. sa platesc tva ori in romania ori in ungaria, iar plafonul pt. neplatitor este de 10000 euro. as vrea sa ma ajutati cu partea de legislatie pt. intrep. indiv. strict. va multumesc