avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate proffex

Activitate proffex

Răspuns la discuția Control fiscal firma in faliment
Multumesc pt opinii.
Răspuns la discuția Control fiscal firma in faliment
Inteleg ca sunt opinii diferite, corect, eu cred ca Garda si ANAF pot face control, cu acceptul instantei si in prezenta lichidatorului. O fi asa?
Răspuns la discuția Control fiscal firma in faliment
OK, am inteles, multumesc, dar cine e reprezentantul societatii?
Ei fac control fara prezenta lichidatorului desemnat, fara a avea un reprezentant
al firmei acolo, iar garda, cheama la control pe unul din asociati si pe administratorul caruia i-a fost ridicat dreptul de administrare.
Cum merge asociatul minoritar la garda cu registrele societatii pe care nu le are?
Nu trebuie sa mearga lichidatorul? El reprezinta acum societatea, chiar daca controlul se efectueaza pe o perioada dinainte de intrarea infaliment, atunci ce rost mai are lichidatorul, el nu trebuie sa faca o verificare?
Deci, intrebarile mele sunt:
1. merge asociatul minoritar la control cu actele la garda? Daca da, nu trebuie sa stie si lichidatorul?
2. merge si fostul administrator? Pt ca si el a fost chemat, dar el nu mai are calitate, i-a fost ridicat dreptul de administrare.
3. ANAF face control de fond in lipsa lichidatorului, fara a avea o persoana competenta acolo la sediu?
Multam.
Buna ziua, am si o problemea. Daca s-a dispus intrarea in faliment in procedura simplificata a unei societati si a fost numit lichidator, care inca nu si-a inceput atributiile efectiv, dar trebuie sa le inceapa, mai poate garda financiara pe de o parte si ANAF pe de alta parte, sa faca control la aceasta societate?
Precizez ca falimentul a fost cerut de debitoare, unul din creditori e statul, care acum, prin ANAF face controale la o firma care nu mai are asociati in tara si are un administrator caruia dreptul de administrare i-a fost ridicat prin sentinta de deschidere a procedurii.
Nu trebuie sa faca controlul in prezenta lichidatorului numit?
Mai poate Garda Finaniciara sa trimita somatii la asociati si la administrator sa se prezinte la sediul lor cu registre si asa mai departe cand exista oprocedura de faliment in curs?
Multumesc