avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate georgiana nicolescu

Activitate georgiana nicolescu

Am avut, la finele lunii ianuarie 2010, o deplasare in strainatate pe proiecte europene. Nu am incasat avansul la plecare nefiind disponibil in timp util. As dori sa stiu cu precizie daca: 1) se deconteaza cheltuielile de taxi pentru deplasarea de la domiciliul meu la aeroport si de la aeroport la domiciliu, in lei, la plecare si la sosirea in Bucuresti; 2) se deconteaza cheltuielile de taxi de la aeroport la hotel si viceversa in orasul de destinatie (Paris), in valuta, in ambele situatii fiind distante mari intre oras si aeroport. Am, desigur, chitantele respective (4) in original. Compartimentul de contabilitate nu este de acord ca aceste cheltuieli se pot deconta iar sumele sunt destul de mari pentru a fi suportate din buzunarul propriu si nici nu este normal. Institutia la care lucrez este un institut national de cercetare-dezvoltare. Va multumesc anticipat si va asigur ca este foarte important pentru mine sa lamuresc aceste lucruri cu argumente temeinice pentru a-mi recupera aceste cheltuieli efectuate in beneficiul institutiei.