avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate mihrac

Activitate mihrac

Răspuns la discuția banca mai poate executa silit?
De ce riscant ?
Răspuns la discuția banca mai poate executa silit?
Am scos un extras de carte funciara si nu e mentionat nimic.Prietenul meu vrea sa imi vanda fictiv casa,pana in momentul cand are banii sa achite creditul sau pana gaseste un cumparator (un pret bun).Eu vreau sa-l ajut dar nu vreau sa ma trezesc ca vine banca si ma poarta prin tribunal.Ce ma sfatuiti?
Buna seara.Prietenul meu a imprumutat e la banca suma de 8000 E prin 2008 a platit decat cateva rate pana in 2009.Nu stiu daca a girat cu casa,el zice ca nu si nici nu mai are contractul de la banca(momentan nici nu e in tara).Intrebarea este daca poate vinde casa sau in cazul acesta noul proprietar se poate trezii ca vine banca peste el?
Răspuns la discuția cadastru intabulare
Spatiul este o constructie individuala si sunt singurul proprietar.A fost construita in 1924 cu destinatia de pravalie.
Răspuns la discuția cadastru intabulare
Multumesc pt raspuns.Spatiul la care fac referire a fost construit pentru activitate comerciala..Din anul 1936 pana in 1949 a fost carciuma,iar din 1950 pana in 1986 a fost inchiriat de ICS Alimentara{de unde am cerut un contract de inchiriere si mi-au raspuns ca nu tin arhiva decat 10 ani},iar din 1986 pana in 1990 a fost inchiriat de cooperativa functionand ca tamplarie.Cand am facut actul de vanzare cumparare in 1990,dactilografa a batut la masina "o locuinta compusa din 2 camere"neexistand termen de spatiu comercial la vremea aceea.Spatiul nu a fost niciodata "locuinta".Ca sa fac din nou cadastru pe locuinta si apoi pe spatiu comercial implica si timp si resurse materiale cand e clar ca e spatiu comercial..Intrebare.:in actul de vanzare cumparare sunt singurul proprietar si doresc sa o trec si pe sotie ,pot sa formulez "spatiu comercial la noul act?Multumesc.
Buna ziua.Ma numesc Racoci si as dori sa ma ajutati cu un sfat.....nu mai stiu unde sa merg sa imi rezolv problema.In anul 1990 am cumparat de la mama mea un spatiu,pe care ea il primise prin act dotal de la mama ei,bunica mea.Spatiul este construit de bunica mea in 1924,cu destinatia "pravalie"{asa este trecut si in actul dotal}.Pana in anul 1990 spatiul a fost folosit de stat(ii platea chirie mamei mele)(fosta ICS Alimentara).Din 1990 cand am intrat in posesia spatiului am deschis eu societate comerciala,apoi am inchis societatea si il inchiriez. la alte firme.In 2008 am facut cadastru si intabularea spatiului dar nu a iesit intabulare decat pe teren nu si pe cladire,pe motiv ca in actul de vanzare-cumparare pe care il am scrie "o locuinta formata din 2 camere" si nu spatiu comercial.Acum nici nu mai pot sa inchiriez din acelasi motiv .Ce ma sfatuiti sa fac si unde sa mai merg?Multumesc.
Buna seara.Am 55 ani sunt barbat si intreb daca in conditiile acestea pot iesi la pensie.Din 1974 am lucrat in aceeasi unitate(drumuri si poduri)pana in dec.2009,cand m-a dat in concediu fara plata obligatoriu,apoi am lucrat o saptamana,dupa care m-a dat in preaviz 15 zile in care am mers la serviciu 4 ore pe zi.Acum incep sa alerg sa-mi depun actele de somaj.Intrebarea mea este daca ma incadrez undeva sa pot iesi la pensie,dupa somaj ce sanse am eu sa ma mai angajeze cineva?Am 35 ani de munca la aceeasi unitate,(20 ani grupa a-ll-a) +inca 6 ani la CAP.Astept un raspuns.....Multumesc!