avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate vsergiu

Activitate vsergiu

Răspuns la discuția Suspendare permis trecere pe rosu
Va multumesc pt. toate raspunsurile primite pana acum. As mai avea de adaugat ca tocmai am observat ca incadrarea infractiunii a fost facuta gresit in PV.

Mai precis agentul a completat fapta ca fiind incadrata la art.100/alin. 3/lit. 1 (din Oug 195) adica "depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferata", in loc de art. 100/alin. 3/lit. 4 adica: "nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului", ceea ce ar fi fost mai aproape de ceea ce a invocat agentul in PV.

Deci, imi creste acest aspect sansele de a obtine castig de cauza?

Va multumesc
Sergiu
Buna ziua

Tocmai mi-a fost suspendat carnetul pt. 30 de zile datorita trecerii pe culoarea rosie, desi eu trecusem pe galben.

Intrebarile pe care le am sunt 2
1. care sunt sansele ca prin contestarea in instanta PV-ului sa imi recapat permisul si eventual, ce pot face pt. a le mari. Mentionez ca nu am avut martori, precum si faptul ca agentul a spus ca evenimentul a fost filmat
2. cum sunt dependent de masina (locuiesc la sat, iar copiii mei trebuiesc dusi la scoala in fiecare zi, care este in oras), ce pot face ca cel putin sa pot "temporiza" suspendarea. In sensul ca ea sa intre in vigoare intr-un moment care imi este prielnic (vacanta copiiilor).

Va multumesc
Sergiu