avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate tampau gabriela

Activitate tampau gabriela

Buna ziua !
O societate comerciala SRL doreste sa majoreze capitalul social din aport personal depus de asociat (cont 4551 ) . Va rog sa-mi spuneti care este procedura in 2022 .
Va multumesc !
Buna ziua !
Va rog mult sa-mi spuneti cine trebuie sa se inregistreze in sistemul Ro e- facura . Am inteles ca de la 01.04.2022 sunt obigate firmele care primesc vouchere de vacanta pentru serviciile de cazare . Daca o firma neplatitoare de TVA emite o factura pentru servicii de cazare , factura fiind achitata cu voucher de vacanta este obligata sa se inregistreze si sa factureze in sistemul RO E-factura ?
Va multumesc !
Buna ziua !
SC cu activitate comert cu amanuntul primeste de la un furnizor de tigari un bonus lunar pentru vanzari. Acesta emite o autofactura catre firma noastra, iar valoarea ei o scade din suma ce o avem de platit catrea furnizor . Trebuie sa emit factura sau pot inregistra direct autofactura? Multumesc !
Buna ziua !
Va rog sa-mi spuneti daca la impozitul pe venituri micro pe trim 4 2021 se aplica bonificatie 10% sau doar termenul de plata este 25.06.2022 .
Va multumesc !
Buna ziua !
Ca urmare a noii legi de aplicare a detasatii in transporturi de la 02.02.2022 , conducatorii auto care vor efectua curse de transport pe teritoriul UE vor trebui platiti cu remuneratia minima aplicabila in tarile in care incarca si descarca marfa . Se va lua in considerare diurna platita soferului in tara respectiva sau suma trebuie sa apara pe statul de salarii ?
Va multumesc !
Buna seara ! Un barbat care a implinit in luna decembrie 59 ani si un stagiu total de cotizare de 34 ani 0 luni 6zile , din care 25 ani 8luni 0 zile-in conditii normale de munca, 5 ani 7luni 10zile in gr.II ( Legea nr. 3/77) ,1 an 3 luni -stagiu aferent grupa ,1 an 5 luni 26 zile armata . Va rog sa-mi spuneti la ce varsta poate iesi la pensie de drept si la ce varsta poate iesi la pensie anticipata . Daca ar mai avea de platit pentru a avea stagiu complet de cotizare de 35 ani si ar plati toata suma acum , cand ar putea iesi anticipat . Va multumesc !
Buna ziua !
O societate cu activitate transport rutier de marfa are incheiat un contract de prestari servicii cu o firma din Germania de la care primesc curse. Salariatii stau acolo cam o luna de zile , vin acasa stau cam 2 saptamani , apoi pleaca iar . Ei sunt angajati cu salariul minim pe economie in tara , dar primesc si o diurna de 60 euro/zi cat sunt plecati (nu depasesc diurna maxima externa ) . La aceasta diurna se calculeaza contributii si impozit daca nu depasesc diurna maxima ?
Buna ziua !
O societate comerciala a cumparat o cladire veche in anul 1997 cu 640 lei . In aceasta cladire a avut amenajat pana in 2021, un magazin de materiale de construcii . Pana in 2015 a facut investitii la cladire , valoarea ei ajungand la 200000 . Valoarea amotizata este de 45000 lei . Administratorul doreste sa vanda cladirea unei persoane fizice . Cum factureaza cu TVA sau fara TVA?
Va multumesc !
Buna ziua !
Va rog sa-mi spuneti daca trebuie majorat salariul minim din luna decemrie pentru un salariat care a avut salariul minim 24 luni sau se poate face majorarea cu salariul minim 2550 lei de la 1 ianuarie 2022 .
Va multumesc !
SC platitoare de TVA factureaza unei primarii un transport international persoane pe ruta Romania- Polonia si retur . Cum va face factura, cu TVA sau fara?
Va multumesc !