avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate giusca valentina

Activitate giusca valentina

Daca se penalizeaza cu 0,75% pe luna pentru fiecare luna de anticipat partial , de ce penalizarea este de 45% cum spuneti d-voastra si nu 18 luni x 0,75 % = 13,5% penalizare?
In conditiile noii Legi a pensiilor ce s-a promulgat , ce raspuns imi veti da la intrebarile referitor la iesirea la pensie?
Data nasterii: 10 mai 1956
Vechime in munca 34 ani
Grupa a II-a de munca : 17 ani si 4 luni
Ce sanse am ca la anul ( 2011) cind voi implini 55 ani sa pot iesi la pensie in conditiile noii legi a pensiilor(proiect) ? ( anticipat sau anticipat partial).
Va multumesc.
Va multumesc din suflet, mi-ati dat cel mai fericit raspuns pe care il asteptam, va doresc multa sanatate si multa fericire.
M-am nascut pe data de 10 mai 1956. M-am angajat in luna septembrie 1976 si am lucrat efectiv pina in luna septembrie 2009 cind am intrat in somaj( somaj care va dura pina in luna noiembrie 2010). Daca se pune si aceasta perioada de somaj in luna septembrie 2010 voi face 34 de ani de vechime. In toata aceasta perioada pina la 01 aprilie 2001 am lucrat 19 ani in grupa a II-a de munca, dar si in continuare ( dupa 2001)cind am inteles ca nu se mai ia in considerare grupa a II-a de munca.Fata de aceste date, credeti ca ma incadrez in conditiile de a iesi la pensie anticipate si cind? Va multumesc si astept raspuns.