avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate carmengruiet

Activitate carmengruiet

nimeni nu ma poate ajuta? nu mai rimesc nici un raspuns....
Beta nu are ce sa imi factureze mie, ca Beta este doar locul unde ramane marfa si urmeaza a fi prelucrata.Eu Alfa nu am nici o comanda sau contract de la Beta ci comanda mea este de la AXY
Multumesc pentru raspuns, dar nu cred ca ati inteles intrebarea mea, sau eu nu inteleg raspunsul.
deci, eu sunt firma Alfa din Romania, platitoare de TVA si eu ( Alfa)facturez la firma AXY din FRANTA care are cod de TVA.
Aceste produse vor ramane in Romania la firma BETA.
In acest caz eu cred ca trebuie sa facturez cu TVA firmei din Franta AXY
In acest caz daca facturez cu tva o mai declar in 390?
imi puteti spune in baza carui articol din codul fiscal facturez aceasta situatie?

Carmen
nu a inteles nimeni intrebarea mea? sau nimeni nu stie sa raspunda? este prea complicat?


Carmen
Buna ziua,
am urmatoarea situatie:

FIRMA ALFA din Romania
FIRMA BETA din Romania
FIRMA AXY din FRANTA

toate cele trei au cod de TVA , deci sunt platitoare de TVA

Firma AXY din Franta face o comanda scrisa catre firma Alfa pentru a cumpara de la ei produse finite. Aceste produse vor fi transportate si vor ramane pentru prelucrare la firma BETA din Romania.
Interlocutorul tehnic este Beta, declansatorul platii este tot Beta, platitorul este AXY, Factura o intocmeste Alfa catre AXY din Franta.
Cum incadrez contabil aceasta operatiune?
triunghiulara?
o declar in 390?
o facturez cu TVA?

Carmen
As vrea sa stiu in cazul decesului mamei unui angajat care este cuantumul ajutorului de deces pe care firma poate sa il acorde salariatului?
Multumesc
Buna ziua,
am urmatoarea situatie:
sunt insarcinata si urmeaza sa nasc aproximativ in 16/11/2012.
Eu lucrez de cativa ani , insa in luna februarie 2012 mi-am schimbat locul de munca si am o intrerupere a activitatii de 9 zile. Voi beneficia de concediu pentru cresterea copilului? daca am aceste 9zile lipsa?sau o luna se ia in calcul chiar si in situatia mea.


Va multumesc,
Carmen
Buna ziua,
as dori sa stiu daca o persoana care este pensionata cu gradul III de invaliditate si care in prezent are un contract de munca cu 4ore/zi poate sa aiba un contract cu norma intreaga?

Carmen
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti in ce ordine trebuie facuta aceasta evaluare. 1.Completez prima data acea FISA DE EVALUARE INDIVIDUALA, o notez etc....acest lucru pentru salariatii angajati dupa data de 01/05/2011? Are cineva niste modele de fisa postului care sa cuprinda si date despre aceasta evaluare?
Pentru salariatii angajati pana la aceasta data ( 30/04/2011) trebuie sa intocmesc acel act aditional in care se specifica despre Criterii de evaluare???

Multumesc
Carmen