avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate mihu78

Activitate mihu78

Răspuns la discuția Geam catre gradina vecinului
chiar daca geamul meu da spre gradina vecinului? iar intre cladirea noastra si gardul dintre noi e o distanta de 1,20 metri,
buna ziua. as vrea sa stiu daca legal am dreptul sa fac un geam, la o constructie noua, care da spre gradina vecinului, nu spre curtea lui? constructia e cu mult mai in spate de casa si curtea vecinului asa ca geamul meu ar da spre gradina lui. Imi trebuie acordul lui lui? si repet> legal as vrea sa stiu ce drepturi si ce obligatii am. Multumesc
multumesc pentru raspuns.Daca ma gandesc bine cred ca vor sa "scape "de mine deoarece in momentul in care i-am intrebat daca va ramane o singura persoana in loctie(tinand cont ca acum sunt doua,una dintre ele fiind angajata pe concediul meu),au cam dat-o din colt in colt spunandu-mi ca o sa vada atunci ce situatie va avea firma din punct de vedere economic si financiar.Tocmai de aceea am vrut cateva raspunsuri pentru ca nu mi se pare corect: pe de o parte ma trimit in somaj pt ca nu pot plati 2 pesoane in magazin(mi-au spus ca sunt mari cheltuielile), dar de fapt "am mirosit",daca pot spune asa ca tot 2 persoane raman.
multumesc mult
buna seara
pe data de 2 februarie 2011 trebuie sa ma intorc la munca deoarece fetita mea implineste 2 ani.Am luat legatura cu cei de la firma si mi-au spus asa(citez exact ceea ce mi s-a spus):"postul tau se va restructura si vei fi trimisa in somaj.Te vei intoarce pe data de 01.02.2011 si vei depune o cerere pentru reluarea activitatii iar pe data de 02.02.2011 vei depune o alta cerere in care vei scrie ca datorita restructurarilor avute in firma soliciti intrarea in somaj".Este legal? se poate sa ma trimita in somaj daca firma exista?sau sunt obligati sa-mi ofere in primul rand altceva?eu vreau sa muncesc nu sa fiu trimisa in somaj
mentionez ca in locatia respectiva sunt doua persoane care inca lucreaza,una dintre ele fiind incadrata in locul meu in momentul in carea am plecat in concediu pentru cresterea copilului.Daca firma inca exista, locatia exista si nu se va inchide cu data de 02.02.2011 au dreptul sa-mi restructureze postul?
astept raspuns
multumesc mult