avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate MarcelaNeagu

Activitate MarcelaNeagu

Am o creanta in euro (clientul este din UE) pe care, cu ocazia inventarierii, la data de 31 decembrie 2009, am reevaluat-o la cursul BNR. Diferenta de curs favorabila am inregistrat-o astfel:
4111.analitic = 765
Este corect? Sau trebuia sa facturez si sa colectez TVA? Dati-mi, va rog, si cadrul legislativ. Multumesc.
Chiar sunt nedumerita, nu stiu cum sa fac declaratia 101 privind impozitul pe profit. N-am mai avut niciodata cazul asta. De la Administratia Financiara am primit 2 raspunsuri diferite de la 2 persoane diferite, unul ca sunt deductibile, unul ca nu sunt deductibile (caci grad de indatorare este negativ).
Ajutati-ma, va rog! Multumesc mult de tot.
Am nevoie de un raspuns urgent. Daca am un credti bancar pe 7 ani, cheltuiala cu dobanda este deductibila sau nu? Conf art 23 alin 4 CF, inteleg ca dobanzile aferente imprumuturilor de la institutiile de credit romane (societati comerciale bancare, in cazul meu) sunt deductibile, neluandu-se in calcul limitarea protrivit gradului de indatorare. Este corect ca aceasta chelt cu dobanda sa fie deductibila? Multumesc mult pt raspuns.