avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate aiurelu36

Activitate aiurelu36

Răspuns la discuția contract vanzare cumparare
Da eu nu am primit nici un exempar imediat dupa semnare. Reprezentantul firmei mi-au spus sa vin a doua zi dupa contractul autentificat de notar si notarul nu a zis nimic,a doua zi pana sa iau contractul autentificat am facut greseala sa dau si un avans.E greseala mea ,dar notarul pe care eu l-am platit,trebuia sa autentifice actul in fata mea? sau cand vrea el?
am facut o promisiune de vanzare-cumparare pentru un apartament la sediul unui dezvotator unde avenit si notatul dar dupa ce am semnat pe ultima pagina a promisiunii reprentantul firmei mi-a spus sa vin a doua zi dupa promisiune.A doua zi am observat modificari in promisiune.Notarul trebuia sa autentifice contractul pe loc la sediul firmei sau la el al biroul lui ?
Discuție acte notariae
Daca solicit unui notar sa vina la domiciliul meu sa-mi faca un act cum se procedeaza,vine notarul la mine semnez actul si mi-l autentifica la mine acasa sau trebuie sa mearga la biroul notarial?
Răspuns la discuția E o greseala asa de mare?
Va multumesc
Răspuns la discuția E o greseala asa de mare?
Va multumesc
Răspuns la discuția E o greseala asa de mare?
si daca imi semnez[ accept] condamnarea la moarte din greseala ?
Acum 7 zile am semnat o promisiune de vanzare-cumparare a unui apartament de la un dezvotator [eu fiind cumparatoru} si am dat 25oo eurao avans comform intelegeri,din diverse motive nu pot onora contractul ,care prevede ca pana in 30 iunie sa achit urmatoarea transa .Deci nu am incalcat nici o clauza. Acum eu imi vreau banii inapoi . In contract se mentioneaza ca in momentul in care eu am probleme si nu pot plati eu pier tot.Credeti ca e bine {ortodox,cinstit ,moral] ca eu sa pierd banii fara sa beneficiez de nimic?
eu am semnat promisiunea la dezvotator in birou de fata cu notarul,dar formularele au ramas la ei [dezvoltator+notar],pana a doua zi,deci ei puteau sa schimbe articole in toate exemparele.INTREBARE eu am sanse sa recuperez bani dati atata timp nu am luat in primire ap.nu am datori la ei?
mutumesc,nu an nici un antecontract ,ieri am semnat doar aceasta promisiune de vanzare cumparare .
promisiunea de vanzare cumparare trebuia semnate de mine si de vanzator pe toate filele?

ieri am citit o promisiune de vanzere cumparare a unui apartament,dupa care a venit notarul la biroul dezvoltatorului si am semnat in fata lui pe ultima pagina a promisiuni si pe anexele aferente urmand ca notarul sa le autentifice la biroul sau.Azi cand am luat promisiunea de vz-c am constatat ca au mai aparut niste clauze in plus,iar pe incheierea de autentificara notarul specifica cum ca in fata lui am semnat toate exemplareleprecum si anexele.Pana sa vad promisiunea am dat si un avans.Ce pot sa mai fac cu articoele in plus?