avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate ionel chereja

Activitate ionel chereja

Va rog sa-mi raspundeti la urmatorul aspect: detin o autorizatie pentru o intreprindere familiala cu activitatea principala "activitati in ferme mixte - cresterea animalelor combinata cu cultivarea plantelor" cod caen 0150 (autorizatia am facut-o deoarece detin un proiect pe Masura 1.4.1 si am fost obligat sa o fac) si doresc sa stiu daca pentru vanzarea laptelui in stare naturala la o fabrica de prelucrare a laptelui trebuie platit impozit pe venit sau sunt scutit de aceasta plata. Fac referire la Codul fiscal si Norme pentru ca am depus declaratie si asta nu stiu daca trebuie depusa sau nu , iar ulterior am fost impus la plata impozitului. Va multumesc.
Discuție salarizare
Cum se pot plati orele suplimentare , ma intereseaza ce acte trebuie facute in compartimentul contabil si juridic pentru a beneficia de orele suplimentare ?
Daca o persoana este in concediu de boala si este inlocuita de alta , orele suplimentare nu vor putea fi luate in perioada concediului medical al acestei persoane , cred, doar dupa ce acesta va reveni la locul de munca , dar este necesar a fi luate(platite) imediat , sau se pot cumula cu zilele de concediu de odihna , mai tarziu?