avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Activitate paris.blonda

Activitate paris.blonda

Discuție foaie parcurs
Pentru o masina - inregistrata la o societate comerciala - care transporta marfa
trebuie completata foaia de parcurs ? Mentionez ca societatea este platitoare de impozit pe profit si foloseste masina doar pentru firma .
Discuție scutire tva
O firma a avut in anul 2011 venituri din vanzari de 116000 lei si venituri din vanzarea unui mijloc fix de 7000 lei , Total venituri = 123000 lei
In anul 2012 veniturile din vanzari recalculate sunt de 80000 lei .
Se poate face cerere pentru scoatere din evidenta la TVA ?

Va multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția plata peste 15000 euro
Va rog sa ma iertati , dar as dori sa mai insist asupra problemei .
Eu am inteles ca se raporteaza doar cand se depaseste intr-o zi bancara plafonul de 15000 euro .
Eu am un contract achitat in rate si nu se depaseste plafonul in nici o zi .
Iar daca trebuie sa declar nu stiu cum trebuie sa fac : Dupa prima rata de 12000 euro nu am depasire , de abia la a doua rata as avea . Sau astept sa se termine platile si declar la final toata suma ?
Va multumesc pentru ajutor
O societate comerciala cumpara de la o persoana fizica un teren in valoare totala de 48000 euro . Achitarea se va face in 4 transe de cate 12000 euro in 4 zile diferite timp de 2 saptamani . Societatea trebuie sa raporteze platile (pentru combaterea spalarii de bani ) ? Ele sunt mai mici de 15000 euro , dar suma lor clar este mai mare . Eu am inteles ca se face declararea daca zilnic se depaseste plafonul de 15000 euro . Daca sunt mai multe plati in zile diferite sub 15000 euro nu mai declar operatiunile.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri .
Doream sa-mi confirmati daca am inteles bine sistemul acestei pensii pentru salariat .
Nu se considera venituri salariale si deci nu se datoreaza cas, sanatate ,somaj si alte contributii . In plus suma achitata lunar se poate scadea din baza de impozitare -langa deducerea de baza - si se va plati un impozit pe salarii mai mic

Este corect asa ?
Va multumesc pentru colaborare !

O firma inregistrata in scopuri de TVA in Romania presteaza servicii de plasare a fortei de munca catre o persoana impozabila din ue neinregistrata in scopuri de TVA
Firma din Romania datoreaza TVA pentru aceste prestari de servicii ?(eu stiu ca este exceptie)
Declaratia 390 se completeaza pentru acest client ? Unde trec prestarea in decontul 300?
Va multumesc pentru raspunsuri !
Răspuns la discuția Revisal
In momentul de fata Revisalul poate fi transmis de o persoana numita de administrator prin decizie interna sau printr-o firma care este inregistrata la ITM . Persoana numita prin decizie trebuie sa fie angajata a firmei si deocamdata nu este necesar sa aiba calificare , dar am auzit zvonuri ca de la 1.01.2012 este posibil sa fie obligatoriu sa fie cu atestat.
Se pot face cursuri de calificare pentru transmiterea Revisal prin ITm sau firme autorizate .

O zi buna !
Răspuns la discuția taxare inversa
Multumesc inca o data pentru raspuns si indraznesc sa mai pun o intrebare .
Am facturat in septembrie catre un stat din UE un avans .Avansul se va inchide in octombrie
Se trece avansul in declaratia 390 din septembrie ?
Discuție taxare inversa
Am avut facturi de cazare si de bilete de avion pentru o tara din UE .
Este corect asa : nu trebuie sa le trec in 390 si in 300 le trec la achizitii scutite - rd 24 ?
Se intampla ceva daca intr-un decont de TVA dintr-o luna precedenta le-am trecut la taxare inversa ? Ele nu au influenta la TVA-ul de plata , dar credeti ca pot primi amenda pentru intocmirea incorecta a decontului ?
Sa incerc sa fac rectificare in decontul lui septembrie in care sa trec la randurile
7 si 19 suma gresita anterior cu semnul minus .
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Un angajator roman are salariati trimisi la munca in Olanda pe o perioada mai lunga de 4 luni . Pentru fiecare salariat s-a incheiat o asigurare de sanatate obligatorie la o firma autorizata din Olanda , pentru servicii sanitare din Olanda.
Intrebarile sunt : pentru firma din Romania , aceste asigurari se incadreaza la deductibile in suma de 250 euro pe an pe salariat si
sunt considerate avantaje in natura si se adauga la veniturile din salarii ?