avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate zorca

Activitate zorca

Buna ziua,
Va rog sa mi spuneti daca se depun la Casa de sanatate declaratii cu valoare zero.
Firma are un singur angajat, iar acest in luna august a fost in concediu fara plata.
Va multumesc,
Răspuns la discuția dreptul la somaj
Va multumesc foarte mult. Mi-ati fost de un real ajutor.
Răspuns la discuția dreptul la somaj
tudorvaleriu a scris:

Veti beneficia de indemnizatie de somaj de fiecare data cand veti indeplini conditiile:
- incetarea CIM din motive ce nu tin de salariat;
- o perioada de cotizare la somaj de 12 luni in ultimele 24 de luni.


Inteleg ca daca voi avea contract de munca pe perioada nedeterminata, chiar daca dupa o luna voi fi concediata, voi beneficia din nou de 15 luni de somaj, iar daca este contract pe perioada determinata se considera "incetare CIM din motive ce tin de salariat" si voi beneficia doar de cele trei luni ramase?
Va multumesc.
Buna ziua,
Ma aflu in situatia urmatoare: dupa o vechime in munca de 21 ani, in mai 2009 am intrat in somaj. Am ocazia de a ma amgaja cu contract pe perioada limitata de 1 luna la o firma pentru realizarea unei retele de calculatoare ( una din specializarile mele).
Daca mi se face aceasta angajare, voi primi restul de 3 luni de somaj, sau voi fi considerata somer nou?
La ce perioada de somaj am dreptul? 15 luni intr-o viata sau ori de cate ori beneficiez de 12 luni lucrate in ultimele 24?
Va multumesc.