avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate vio34man

Activitate vio34man

Nu angajatorul a operat in cartea de munca ci doar AJOFM.
Asa cum am scris,maine urmeaza sa semnez contractul.
Ce alternative am ?
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati la urmatoarea problema.
Sunt in somaj din 27 ianuarie 2010.
Dupa destul de multe interviuri la care am participat,am constatat ca este deja o moda ca angajatorul sa nu respecte pachetul salarial convenit la interviu,adica te suna ca ai fost acceptat in cadrul firmei dar cu alt salariu.
In prezent m-am inteles cu un angajator asupra pachetului salarial,am facut toate actele necesare angajarii(comunicare catre AJOFM,cazier.adeverinta de la medic,etc.) si maine 14.05.2010 trebuie sa semnez contractul de munca,care intra in vigoare din 17.05.2010.
Intrebarea este urmatoarea:
1.Maine cand voi semna contractul de munca cu angajatorul,ce pot face daca constat ca pachetul salarial convenit cu angajatorul nu este respectat,ce drepturi am ?
Mentionez ca am finalizat toate actele necesare angajarii , mi s-a operat in cartea de munca si prin urmare nu mai pot beneficia de somaj.
Multumesc.
Va rog sa ma ajutati in legatura cu urmatoarele:
Din 15.04.2002 si pana in 29.12.2009 am lucrat la o firma privata,cu capital romanesc.
In data de 29.12.2009 mi-a fost inmanata ,in scris,decizia de concediere cu specificatia"decizia de incetare a colaborarii a fost luata din motive ce tin strict de criza economica si nu de performantele dumneavoastra profesionale".
Durata preavizului a fost de 20 zile adica pana la 27.01.2010.
Mentionez ca firma are ca obiect de activitate,distributia de produse cosmetice,detergenti si produse alimentare si am activat ca Director Vanzari ,iar incetarea contractului de munca s-a facut in temeiul articolelor 65,73,74,75,din Codul Muncii.
Nu am primit nici pana la aceasta data drepturile banesti ce mi se cuvin pentru perioada de preaviz,adica perioada 1 - 27.01.2010.
Intrebarile mele sunt urmatoarele.
In afara de drepturile banesti pentru perioada de preaviz,trebuie sa mi se plateasca si zilele de concediu neefectuate in perioada 2002 - 2010,s-au doar cele neefectuate aferente anului 2009 ?
De cate salarii compensatorii beneficiez ,conform contractului colectiv incheiat la nivel de ramura ?
Cum pot forta, oarecum ,angajatorul sa plateasca drepturile ce mi se cuvin?
Ma ajuta personal,cu ceva,daca fac o sesizare la ITM ?
Avocatul,in cazul litigiilor de munca,trebuie platit ?
Multumesc.