avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate kaospilot

Activitate kaospilot

Răspuns la discuția Transfer de bunuri PFA -pf
Am aceeasi problema cu auto pe PFA. Am radiat PFA-ul in septembrie 2010 la Registrul Comertului. Autoturismul este integral achitat si este al meu. Nu inteleg de ce ar fi trebuit Eu PFA sa facturez catre mine persoana fizica. Este patrimoniul meu. Mi se pare normal sa se transfere automat in baza unei note de predare primire. Ca sa scot fiscal la Financiar mi-au zis totusi sa fac un contract de vanzare cumparare intre Eu PFA si Eu persoana fizica. Si ce valoare sa trec? O sa trec 1 RON ca nu stiu ce altceva sa fac. Oricum PFA nu mai exista si nu inregistreaza nici un contract de v/c.

Aveti alte sfaturi?
Cum reusesc sa recuperez o suma de bani platita eronat in contul unei societati cu poprire aplicata de executor judiciar in favoarea unei firme de leasing? mai mult, societatea cu contul poprit este si suspendata de cateva luni.
In ciuda adreselor inaintate catre Executor pentru returnarea sumei platite eronat...
nu reusesc sa obtin nici macar un raspuns...
Iau in considerare deplasarea pana la sediul respectivului Executor (in alt oras)... care sunt sansele de a mi se returna banii? Firma mea nu are nici un fel de datorie catre societatea cu contul poprit.
cred ca am fost mult prea subtil in postarile mele vis-a-vis de erorile involuntare (sau nu) de presa si erorile mai mult sau mai putin voite ale institutiilor fiscale. ... si totusi facusem o precizare ca era o gluma...

necunoscator si rau-intentionat ma inclin in fata superioritatii lui guru jester si spasit afirm ca nu este nimic hilar in faptul ca organele de control ale statului dorm 5 ani de voie in aceasta privinta si nu este nimic absurd cand brusc se trezeste (politic?) nevoia de a transa aceasta problema.

oricum.. multumesc pentru initierea mea in cateva din tainele economiei.
Nici nu ma gandesc ca as putea recupera TVA. Mesajul in sine era o gluma vis-a-vis de stirea de pe canalele media. Dar situatia este absurda acum cand statul se trezeste sa ceara TVA de la dezvoltatorii persoane fizice pe o perioada de 5 ani dupa ce i-a lasat sa creada ca opereaza legal.

Faptul ca pretul pietei ar fi inclus implicit si TVA in tranzactia dintre persoane fizice este o metafora financiara a dumneavoastra si nesustinuta de nimic legal cata vreme dezvoltatorul nu platea TVA si nimeni nu il tragea la raspundere pentru acest fapt. Daca ar fi fost tras de maneca poate pretul real al pietei era ceva mai mare... inclusiv pentru mine care am achizitionat de la persoana juridica.

Chiar nu vi se pare hilar? Chiar nu credeti ca pretul real al pietei ar fi putut fi mai sus in conditiile in care acele persoane fizice dezvoltatoare trebuiau sa plateasca TVA? Poate nu chiar cu 19% dar cu un 10% imobilele ar fi fost mai scumpe.
In septembrie 2007 am achizitionat fara scop comercial un apartament nou - in imobil nou - de la dezvoltator persoana juridica... in consecinta am achitat 19% TVA. Nu am beneficiat de nici un fel de lege speciala. Aflu acum ca persoanele fizice care au achizitionat asa ceva in perioada 2005-2009 nu ar fi trebuit sa plateasca TVA. Nu inteleg de ce s-ar face o discriminare intre persoanele fizice ce au achizitionat functie de dezvoltator persoana fizica sau juridica. Personal interpretez ca statul ar trebui sa-mi returneze cei 19% pe care i-a colectat de la persoana juridica, apartamentul nefiind achizitionat in scop comercial.
Altfel operatiunile in sine nu au sens.
1. Persoana fizica (plata TVA) ==> Dezvoltator Persoana juridica (Incasare TVA) - colectat de stat
2. Persoana fizica (fara plata TVA) ==> Dezvoltator Persoana fizica (plata TVA pentru ceva ce nu a fost achitat?!?)

Daca in cazul 2 Dezvoltatorul trebuie sa achite el 19% din ce a incasat, inseamna ca si in cazul 1 ar trebui sa se aplice aceeasi regula, iar mie sa mi se returneze banii de la stat... altfel mi se pare discriminare.
Edit: On second thought - banii ar trebui sa mi se returneze de catre dezvoltator???