avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate TigerHeart

Activitate TigerHeart

smartadvisors a scris:

Pentru o asemenea activitate cu caracter continuu, NU se poate folosi conventia civila, singura forma de contract pentru care nu trebuie sa "va inregistrati".
Trebuie ori sa va infiintati un SRL, ori sa infiintati un PFA cu activitatea respectiva, ori sa incheiati un contract de munca cu firma respectiva.
Alte forme de prestare a unor servicii in mod legal nu sunt.


Ok, am inteles... si daca activitatea nu are caracter continuu, atunci se poate? Si ce anume se intelege prin caracter continuu? Sunt nou in asa ceva asa ca intreb ca sa inteleg cat mai bine... De ex.: promovarea unei firme pe un site timp de 1 luna are aspect continuu?
Am o intrebare in legatura cu contractul de colaborare:
Daca inchei un contract de colaborare cu firma x, pe o perioada de 1an sau pe o perioada nedeterminata, pentru promovarea ei pe un site de ex. sau pentru intermedierea intre firma si posibili clienti(pe scurt: le aduc clienti si ei imi dau x% comision), ce contributii/taxe trebuie sa dau la stat? NU sunt pfa, asa ca imi poate explica cineva unde ar trebui sa merg dupa incheierea unui astfel de contract cu o firma si ce taxe va trebui sa platesc?
Dar nu sunt PFA :"> sunt doar o persoana fizica si atat ... :O Ma lamureste pana la urma cineva daca e posibil sa se incheie un contract cum am zis eu mai sus?
top dan a scris:

Puteti incheia un astfel nde contract, daca aveti societate se va urma regimul juridic AL ACTIVITATILOR COMERCIALE DACA NU INCHEIATI UN ASTFEL DE CONTRACT AVIND OBLIGATIA DE A PLATI COTA DE IMPUNERE SI DACA ACTIVITATEA ESTE DEPENDENTA I N SOLIDAR CU CEL CE VA ANGAJEAZA SI cas-UL


Deci sa inteleg ca imi trebuie o societate pentru a incheia un astfel de contract? Ok... dar daca firma X incheie contractul cu mine? Si eu sa fiu prestator de sevicii prin internet, adica sa fac publicitate firmei X pe site-ul meu, Se poate asa, nu? ca am vazut la o firma ca incheia astfel de contracte. Si zicea ca ia 10% de la prestator si platea statului, iar 6% trebuia sa plateasca prestatorul la stat prin formularul nr. 200. Asa e legal, nu? Dar in afara de cei 16%, mai trebuie sa platesc ceva??
Buna ziua.

Am cateva intrebari in legatura cu contractul civil de prestari servicii.
Am un site pe care as vrea sa vand publicitate(sa pun cateva bannere spre alte site-uri)... Se poate incheia un contract civil de prestari servicii intre mine si firma X pentru ca totul sa fie legal si sa pun pe site bannere cu link spre site-ul firmei X(mai pe scurt, sa fac publicitate firmei X pe site-ul meu)? Daca se poate, imi puteti spune in ce conditii se poate incheia un astfel de contract? Si ce impozite/taxe trebuie sa platesc eu?

Va multumesc!
Acum am inteles in mare parte ce acte imi trebuie si ce va trebui sa fac apoi dupa ce devin pfa....
Dar imi poate zice cineva exact etapele de devenire pfa? Adica exact unde sa merg de la inceput, de unde sa iau diverse acte care imi trebuie, etc...
Pe langa registrul de incasari si plati mai trebuie sa tin si alte registre? Ceva evidente contabile?

Iar contractul de comandat trebuie facut la notar sau legalizat?
Si imi poate spune cineva cum functioneaza fiscal?
Ce cheltuieli se pot deduce din venitul din venitul brut?
Cand incasez de la o persoana, ii dau o chitanta. Chitanta trebuie trecuta undeva?
Cum se raporteaza la Finante? Lunar, trimestrial, semestrial? La fel si la sanatate, pensii, somaj?
1) + 4) Am Atestatul in Informatica, am absolvit liceul la profil mate-info si in prezent fac Facultatea de Mate-Info. E de ajuns oare? :D

In rest, am inteles. Multumesc foarte mult!:thumbup:
As vrea sa devin pfa, dar nu prea am inteles unele lucruri...
1) Pentru inceput, as putea sa devin pfa in domeniul web design + gazduire web?
2) Ce taxe ar trebui sa platesc pentru aceste domenii dupa ce as deveni pfa?
3) In cazul in care proprietarii spatiului in care imi desfasor activitatea sunt parintii, ce acte imi trebuie si ce taxe trebuie sa platesc(daca e cazul)?
4) Imi trebuie vreun act care sa ateste ca sunt specializat in aceste domenii? Am citit undeva ca trebuie... Daca trebuie, care sunt pt. domeniile specificate mai sus?

Cam atat pentru moment :D ...
Multumesc anticipat! :thumbup: