avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate andre75

Activitate andre75

Eu as fi vrut sa achit ratele in continuare, dar banca mi-a spus ca mi-a reziliat contractul si nu mai are baza legala sa le incaseze. Creditul nu a fost ipotecar. Pot ajunge la un acord cu banca si cu executorul pentru a opri executarea silita, in baza unui angajament de plata?
Buna ziua. In urma cu 5 ani am contractat un credit in valoare de 19.000 EUR. La un moment dat am ramas fara serviciu si am facut o solicitare catre banca pentru a gasi o solutie, neputand plati ratele pentru cateva luni. Nu am primit niciun raspuns, ulterior am primit o instiintare ca mi s-a reziliat contractul de credit. Am fost la banca si am discutat cu seful corpului de executori bancari, care mi-a spus ca va reveni cu un raspuns in mazim 2 saptamani. Nici nu a mai revenit, nici nu a mai raspuns la telefon. In luna iunie anul trecut mi-a fost instituita poprire pe contul curent, o treime din salariul meu fiind virata catre banca popritoare. Astazi am primit o somatie de la un executor judecatoresc ca trebuie sa achit suma de 24 000 EUR in termen de 30 de zile de la primirea respectivei somatii. As vrea sa stiu ce pot sa fac in aceasta situatie, nu am cum sa acopar suma in acest interval de timp. Multumesc
Buna ziua
Ca urmare a intarzierii de plata a unor rate, banca mi-a reziliat contractul (credit de nevoi personale fara garantie ipotecara). Am apelat la un mediator bancar, banca refuzand sa vina la mediere. Astazi au trimis o informare scrisa cum ca refuza sa reia relatiile contractuale si ca dosarul meu se afla in faza avansata in ceea ce priveste executarea silita. Mediatorul m-a sfatuit sa-mi iau un avocat cand voi primi citatia si sa depun contestatie la executare. Doar ca eu as vrea sa evit prin orice mijloc un proces cu banca. Cum as putea sa procedez sa nu ajung acolo? In cazul in care ajung la executare silita, ce anume poate sa execute banca daca nu am garantat cu apartamentul?

Multumesc anticipat pentru raspuns

Buna seara

deoarece nu am putut plati ratele o perioada (lucru despre care am informat banca in scris, am solicitat o reesalonare, cerere la care nu am primit niciun raspuns), banca mi-a trimis acum o insitiintare ca trebuie sa restitui integral suma impumutata, adica aproape 20000 EUR. este un credit de nevoi personale fara garantie ipotecara, as vrea sa stiu cum pot rezolva problema asta fara sa-mi pierd casa. Nu am de unde sa scot o asemenea suma peste noapte, care ar fi solutia?