avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Activitate anculici

Activitate anculici

Răspuns la discuția Unde are loc sedinta de judecata?
cora2006 a scris:

Chiar daca ati depus cererea la Judecatoria din raza teritoriala a domiciliului dv., la primul termen de judecata cu procedura completa instanta va invoca exceptia necompetentei teritoriale a instantei, exceptie de ordine publica, si va declina solutionarea cauzei de catre Judecatoria de la domiciliul paratului. ;)

Nu cred ca am inteles. Adica la primul termen de fapt nu se intampla nimic dar se va putea judeca in Arad in continuare cererea mea.
Sau nu se va judeca aici si se va trimite la Timi spre solutionare, ce ar trebui sa fac pentru a nu mai pierde timp. Eu in 20 iunie trebuie sa plec din tara cu fetita. Trebuie sa fac cumva sa grabesc lucrurile si sa termin tot pana atunci.
Multumesc
Buna seara,
Am intentat proces impotriva tatalui fetitei mele, pentru recunoasterea paternitatii,
eu sunt din judetul Arad iar el din judetul Timis. Unde va avea loc sedinta? pentru ca eu am primit citatia ca va avea loc in Arad, insa cunostinte mi-au spus ca e dubios ca mi s-a admis cererea intru cat trebuia sa fie in Timis.
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Art. 97 din Codul Familiei citez
"Ambii parinti au aceleasi drepturi si indatoriri fata de copiii lor minori, fara a deosebi dupa cum acestia sunt din casatorie, din afara casatoriei, ori infiati"
Cum sa interpretez acest cuvat "indatoriri" ? Eu personal o interpretez atat obligatie morala cat si baneasca.
Atunci, daca pe el il obliga legea doar la 1/4(salariul minim pe economie) venitul cu caracter permanent, inseamna ca, copilului meu ii este suficient aprox 250-350 lei pe luna?
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Nu are firma, stiu ca sunt entitati diferite.
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Dar daca el figureaza ca fara venituri cu caracter permanent , cheltuielile casei cum le poate plati? ori fura ori are venituri ilicite/nedeclarate, nu?
Sa inteleg ca degeaba as face rost de acele hartii ca instanta nu va lua in considerare, chiar daca eu nu ii cer 1/4 din acea suma(adica 2500E) si as fi cerut 1000RON?
multumesc
Buna ziua,
Am o fetita de 7 luni si jumatate pe care insa tatal ei nu a recunoscut-o. Am intentat cererea de trimitere in judecata pentru a recunoaste fetita. Momentan asteptam citatia. Dupa ce rezultatele testului vor iesi afirmative (nici exista alta posibilitate), voi cere pensia alimentara. Acum referitor la calcul...ce anume se va lua in calcul... tatal fetitei nu are carte de munca si nici nu isi declara veniturile, dar are contracte de prestare servicii si de 10.000 Euro/luna. Instanta va putea lua in considerare acest venit daca voi putea prezenta ca proba acest contract? nu stiu daca este contract notarial sau doar asa ceva act de mana.