avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate crinadc

Activitate crinadc

Buna ziua! As dori sa stiu care este acea ordonanta/ lege prin care o persoana fizica - care nu mai poate sa-si plateasca abonamentul de telefonie mobila- poate sa-si inchida abonamentul. Mentionez ca sunt in imposibilitate de plata deoarece am devenit somera! Multumesc!
Buna ziua! Lucrez de 5 ani de zile cu contract de colaborare, deci nu cu carte de munca, insa am o pensie privata si o asigurare de sanatate privata. Daca doresc sa am un copil, o sa primesc indemnizatia de crestere a copilului daca nu am cele 12 luni lucrate cu carte de munca in acelasi loc de munca? Mentionez ca sunt la zi cu plate impozitului pe profit aferent contractului de colaborare pe care il am in prezent!Multumesc anticipat!
Am incheiat un contract cu o telefonie mobila renumita din Romania, pentru o perioada de 2 ani. In primele 3 luni, desi in contract scria nr de minute ce mi-au fost alocate si nr de sms-uri aferente, abia in luna a4-a de abonament am primit toate sms-urile prevazute in contract adica 50 dupa ce in primele luni am primt 35, apoi 25 sau 40 de sms-uri. Contactand furnizorul, acesta mi-a spus ca lui nu-i aparea aceasta " eroare", chiar daca eu am continuat sa platesc in continuare abonamentul la aceasi suma
In plus, in luna decembrie mi-au disparut ca prin minune aproape toate minutele nationale fara ca eu sa le fi utilizat. Intreband diversi prieteni, mi-au spus ca si lor acelasi lucru li s-a intamplat de nenumarate ori tot cu acelasi furnizor sau ca le-au fost incluse in factura diferite pachete de servicii pe care ei nici macar nu le cerusera cand au incheiat abonamentul. Ma sfatuiti ce se poate face in acest caz?
sper ca am inteles bine urmatoarele:

codul muncii - poate incheia un contract individual de munca orice persoana care are capacitatea de exercitiu deplina.

cod civil - minorul cu varsta intre16 si 18 dobandeste prin casatorie capacitatea de exercitiu deplina

in concluzie: minorul cu varsta de 16-18 ani si care este casatorit poate incheia singur ( fara acordul parinteltui sau a reprezentantului legal ) un contract individual de munca pe baza faptului ca codul civil ii atribuie capacitate de exercitiu deplina, el putand fi atat in postura de salariat cat si de angajator.

sper ca am inteles bine. daca nu, ve rog sa-mi oferiti solutia.

Multumesc!!!