avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate Jean64

Activitate Jean64

Răspuns la discuția mentiune punct de lucru pe CMR
Multumesc pt raspuns.
Eu am inteles ca CMR-ul nu ar putea fi considerat document fiscal.
Asa cum am mentionat toate datele si informatiile fiscale erau mentionate pe alt document care insotea CMR-ul (nota de livrare).
Cei de la fisc s-au ,,agatat " de acesta omisiune de pe CMR dar au omis celelalte documente cu care a venit marfa din Franta.
Acest lucru nu mi se pare corect :(
Buna ziua,

Este obligatoriu sa fie mentionat numele destinatarului pe CMR si faptul ca se livreaza la un punct de lucru al acestuia?
Sau este suficient sa fie mentionata doar adresa de livrare(unde este inregistrat punctul de lucru al destinatarului) in conditiile in care CMR-ul este insotit de o nota de livrare pe care este mentionat clar adresa de facturare, adresa de livrare(fara mentiunea punct de lucru) si toate datele referitoare la bunurile transportate?
Multumesc
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca este obligatoriu ca pe CMR-ul care insoteste marfa sa fie trecuta(mentionata) numele firmei iar la adresa sa fie mentionat ca este punct de lucru, in conditiile in care noi suntem beneficiarul final al marfurilor si CMR-ul este insotit de o nota de livrare pe care este mentionat clar cine este facturat (invoice address) si care este adresa de livrare(fara a se mentiona numele firmei si ca e punct de lucru.
Va multumesc pentru sprijinul acordat
cu stima,