avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate ronna

Activitate ronna

Răspuns la discuția Desfiintare post
Va multumesc! Numai bine!
Răspuns la discuția Desfiintare post
Astazi le-am sus ca nu voi semna niciun act de demisie si sa faca incetarea exact cum se intampla in realitate, adica cu desfiintarea postului.

Daca voi primi sau nu somaj nu mai este problema lor, nu-I asa?

Multumesc!
Răspuns la discuția Desfiintare post
Mi s-a transmis ca o sa desfaca contractual pe baza art 65 dar o sa mentioneze in decizie ca mi-a oferit un al post pe care eu l-am refuzat si tot nu voi beneficia de somaj.

Asa este?
Răspuns la discuția Desfiintare post
Da, asta I-am spus angajatorului, ca mi-as dori ca incetarea sa se faca in baza art 65, dar nu se doreste, imi spune ca mi-a oferit un post si daca nu accept este treaba mea. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?
Răspuns la discuția Desfiintare post
Multumesc. Si in acest caz ce ma sfatuiti sa fac? Sa-mi dau demisia? Angajatorul poate sa desfaca contractual de munca cu art 65 pentru a beneficia de somaj dar nu doreste, ne obliga sa ne dam demisia.
Deci, nu am dreptul la somaj?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Firma unde imi desfasor activitatea m-a anuntat ca postul se desfiinteaza.

Mi-au oferit un al post mult inferior si in alta locatie si eu nu vreau sa accept.

Mentionez ca firma isi desfasoara activitatea normal in continuare.

Le-am spus ca nu accept postul oferit si ca vreau somaj dar au spus ca nu pot sa-mi ofere somajul deoarece mi-au oferit o alternativa. Eu am spus ca nu semenz demisia.

Pot sa beneficiez de somaj? Daca nu accept postul, ce se intampla? Ce se intampla daca NU semnez niciun act, deoarece eu sustin in continuare ca vreau somaj.

Va doresc numai bine!

Buna seara,
Incepand de azi am intrat in concediu prenatal. Ma intereseaza sa stiu cat pot sta in pre si pot natal si la cat timp dupa nasterea copilului pot intra in CIC pana la 2 ani si daca angajatorul este obligat sa accepte CIC.

Va multumesc si astept raspuns!

Buna dimineata,
Incepand de azi am intrat in concediu prenatal. Ma intereseaza sa stiu cat pot sta in pre si pot natal si la cat timp dupa nasterea copilului pot intra in CIC pana la 2 ani si daca angajatorul este obligat sa accepte CIC.

Va multumesc si astept raspuns!
Răspuns la discuția concediu prenatal
Va multumesc tuturor pentru promptitudine.
Buna ziua,

Sunt insarcinata in 31 de sapt. si am vorbit cu seful meu si mi-a spus ca in momentul in care intru in prenatal sa fac o cerere la firma. Este corecta informatia?
Concediile pre si postnatal se platresc?
Va multumesc si astept raspuns.