avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta-veronica

Activitate nicoleta-veronica

Răspuns la discuția desfacerea contractului de munca
lui nu i-au spus ca -i vor face referat, despre referate a aflat numai in momentul in care l-au pus sa isi faca cerere de lichidare la zi iar el a refuzat.Trebuiau sa il anunte in momentul cand au facut referatele?Nu trebuia facuta o cercetare asupra faptelor si comunicata?
sotul meu afost angajat ( din somaj) pe perioada nedeterminata.Dupa o luna, i-au spus ca nu mai au nevoie de el si sa faca o cerere de lichidare la zi; el nu a facut-o fiindca stia ca nu isi va mai relua somajul, atunci au zis ca vor desface contractul de munca fiindca are 3 referate; el nici nu stia ca i s-au facut (intr-o zi a intarziat la munca-a dat nota expicativa; a uitat intr-o seara usa de la o magazie deschisa -a dat nota explicativa iar atreia abatere a fost ca nu a fost atent cand a furat din magazin un domn o bucatica de branza-nu a dat nata explicativa ,nu au cerut).Au dreptul sa -i desfaca contractul? daca nu, ajutati-ma cu un sfat ce ar trebui sa faca?
Discuție somaj
Sora mea a fost angajata din somaj pe o perioada de 1 luna; acuma i-a facut pe perioada nedeterminata (la aceasi firma) ; beneficiaza de 30% din somaj?, ce acte i-ar trebui in cazul in care are dreptul la cei 30%?
Răspuns la discuția pensia privata
Eu am 41 ani, cand m-am inscris aveam38 ani
Discuție pensia privata
eu m-am inscris la pensia privata facultativa; ma pot retrage?;nu cred ca am prea mari benificii
Răspuns la discuția reluarea somajului
Multumesc pentru sfaturi
Răspuns la discuția reluarea somajului
decizia am dat-o la somaj, acolo mi-au spus ca este posibil sa reiau somajul dar cand voi aduce cartea de munca; cartea de munca o voi primi saptamana viitoare
Răspuns la discuția reluarea somajului
mi-au dat o decizie in care se specifica , ca nu corespund postului; dar nu mai tin minte ce art. mi-au trecut
daca am fost angajata pe perioada nedeterminata(din somaj) cu perioada de proba de 5 zile, iar eu vreau sa plec fiindca nu pot ucra acolo fiindu-mi f.greu;imi pot relua somajul?(mi-au desfacut contractul cu acordul meu ,conform unui art.(nu mai tin minte nr,)dupa 3 zile, am mers la AJOFM si am depus dosarul) voi putea relua somajul?